Kościół
wikimediacommons
wikimediacommons

Słowa wciąż aktualne

Minęło 39 lat od śmierci tego, który zło dobrem zwyciężał, a jego słowa wciąż są aktualne. Światło dzienne ujrzały notatki zawierające treść homilii, jakie głosił bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Nakładem wydawnictwa Rafael ukazała się książka „Rękopisy. O miłości, za którą tęskni świat”. Kapłan zapisywał swoje kazania na drobnych kartkach, które po jego śmierci na blisko 40 lat zaległy w ciemnościach archiwów. Odkryte po czasie zaskakują przenikliwością, prostotą i aktualnością. „Rękopisy”, choć z innej epoki, także dziś stanowią przewodnik po życiu dotykający uniwersalnych zagadnień i dylematów. Bo - jak pisał ks. Jerzy - „potrzebne nam męstwo przepojone miłością, które uzdolni do walki o wartości, za którymi tęskni świat”.

Męczennik za wiarę

Ks. J. Popiełuszko zginął z rąk SB w 1984 r. 19 października 1984 r. po Mszy w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, w drodze do Warszawy, on i prowadzący samochód Waldemar Chrostowski zostali uprowadzeni przez trzech funkcjonariuszy SB: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę oraz Waldemara Chmielewskiego. Po tygodniu, 30 października, z zalewu koło tamy we Włocławku wyłowiono ciało ks. Jerzego. „O godzinie 17.00 (…) przystąpiono do wydobywania zwłok mężczyzny (…) przy użyciu płetwonurków. Przed ich wydobyciem, jak wynika z oświadczenia płetwonurka Krzysztofa Mańko, (…) ubrane były w sutannę, zwrócone twarzą w kierunku jazu, z obciążeniem nóg”. Ciało księdza było okaleczone do tego stopnia, iż z trudem udało się dokonać identyfikacji. Ks. Jerzy miał zmasakrowaną twarz i zmiażdżony język…

 

Otucha i nadzieja

To właśnie słowa, jakie wypowiadał, były dla Polaków otuchą, nadzieją, wsparciem podczas Mszy za ojczyznę, strajków, protestów. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł