Diecezja
KS. M. WERESA
KS. M. WERESA

Służba na dwie ręce

26 sierpnia w leśniańskim sanktuarium odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. W spotkaniu wzięło udział ponad 3 tysiące osób należących do kół różańcowych.

Temat tegorocznej pielgrzymki dotyczył wiary w Kościół. Zainaugurowało ją wprowadzenie relikwii bł. Pauliny Jaricot. Potem zgromadzonych powitali o. Łukasz Flader, nowy przeor leśniańskiego klasztoru, i ks. dr Grzegorz Koc, diecezjalny moderator ŻR. Istotnym elementem spotkania była konferencja formacyjna wygłoszona przez ks. dr. Andrzeja Kuliberdę, wykładowcę teologii pastoralnej i rekolekcjonistę z archidiecezji częstochowskiej.

Kapłan na początku przypominał, że Kościół zawsze był w zamyśle Boga Ojca, że powstał on najpierw z posłannictwa Jezusa, a potem Ducha Świętego. Zaznaczał, że w życie Kościoła zaangażowana jest cała Trójca Święta. Potem mówił o jego naturze.

– Ojcowie soborowi, zastanawiając się nad istotą Kościoła, zrezygnowali z jednej, choćby nawet rozbudowanej jego definicji. Uznali, że nie da się jej stworzyć, ponieważ bogactwo Kościoła jest tak wielkie, że trzeba je określić inaczej. Opisali je za pomocą wielu obrazów biblijnych, kategorii teologicznych, obrazów zaczerpniętych z życia rodzinnego, pasterskiego czy też nawet małżeńskiego, bo Kościół jest przecież Oblubienicą Chrystusa – podkreślał ks. A. Kuliberda.

 

Święty i grzeszny

Rekolekcjonista za nauczaniem św. Jana Pawła II przypominał, że Kościół to najpierw misterium, ale pojmowane nie jako tajemnica, której nie da się poznać. Słowo „misterium” podkreśla raczej jego bosko-ludzką strukturę. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł