Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Służyć jak Chrystus

Diecezja siedlecka jest bogatsza o nowych diakonów. W niedzielę 1 czerwca śpiewem hymnu do Ducha Świętego rozpoczęła się w katedrze siedleckiej Eucharystia połączona z udzieleniem świeceń diakonatu, której przewodniczył ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski.

Święcenia przyjeło 14 alumnów 5. roku Wyższego Seminarium Duchownego. Są nimi:

Tomasz Grzyb – parafia Wiśniew;

Rafał Kornilak– parafia Bożego Ciała w Siedlcach

Grzegorz Marczuk– parafia Małaszewicze

Piotr Mazurek – parafia Ulan

Leszek Mućka – parafia Radoryż Kościelny

Krzysztof Nowachowicz– parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej

Tomasz Oponowicz – parafia Brzozowica Duża

Paweł Padysz – parafia Ducha Świętego w Siedlcach

Przemysław Radomyski – parafia Przemienienia Pańskiego w Łukowie

Marek Rycio – parafia Szaniawy

Wojciech Sobieszek– parafia Janów Podlaski

Grzegorz Walczuk– parafia Miłosierdzia Bożego w Siedlcach

Artur Zbański– parafia Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej

Adam Żelazo – parafia Sobienie Jeziory

Sam obrzęd święceń nastąpił po odczytaniu Ewangelii i złożyły się na niego: przedstawienie kandydatów, przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi z wymownym gestem włożenia rąk w ręce biskupa, modlitwa konsekracyjna, litania do Wszystkich Świętych połączona z leżeniem krzyżem przed obliczem Bożym, otrzymanie księgi Ewangelii z zadaniem już zwyczajnego i połączonego z wypełnianiem jej głoszenia oraz znak pokoju, uczyniony z głową Kościoła lokalnego, oznaczający jedność misji.

Podczas homilii biskup siedlecki podkreślił stojące przed każdym z diakonów zadanie dążenia do pełni, a Pełnią jest Chrystus. Człowiek może zrealizować to na drodze odkrywania działania Boga w sobie. Wtedy dopiero może dzielić się życiem otrzymywanym od Boga. Opierając się na  liście do Efezjan, kaznodzieja ukazał proces zstępowania Chrystusa na ziemię, przynoszenia daru nieba, jakim jest Jego służba człowiekowi: przybicie do krzyża, przebicie serca oraz  zniszczenie w oczach ludzi. W tym kontekście pasterz diecezji przypomniał, że przed diakonami „rozpoczyna się posługa, oficjalna posługa w Kościele, abyśmy mieli udział  w tym wstępowaniu i zstępowaniu.”  Tak naprawdę diakoni i potem kapłani będę rozdawać doświadczenie Chrystusa. Posługa musi być bezinteresowna, aby posługujący nie zniewalali ludzi pod pozorem służby. Kluczem jest zstąpienie do otchłani swojej egzystencji i wzięcie swojego krzyża – podkreślał ksiądz biskup. „Chciejmy być sługami w Kościele i przyjmijcie to z radością, odwagą i odpowiedzialnością” – apelował.

Nowo wyświęceni diakoni od tej pory mają prawo nakładania podczas liturgii specjalnej szaty – dalmatyki, przypominającej nieco ornat oraz stuły, zakładanej ukośnie przez lewe ramię.

W uroczystości wziął udział także ksiądz biskup Henryk Tomasik, a Eucharystię koncelebrowali rektor WSD, ks. dr Wiesław Kazimieruk oraz ojciec duchowny ks. Paweł Wiatrak, który także przygotował alumnów do świeceń podczas rekolekcji. (JOX)

ks. Jarosław Oponowicz