Opinie
Źródło: BIGSTOCK
Źródło: BIGSTOCK

Smętne Gaudeamus

W październiku swój rok akademicki rozpoczęli studenci. Będzie ich mniej niż zazwyczaj. Ku utrapieniu rektorów i dziekanów, którzy rozpaczliwie i do ostatniej chwili zachęcali, aby niedawni maturzyści zaszczycili swą obecnością progi ich uczelni.

Przyczyny tego stanu rzeczy? Jest ich wiele. Na pierwszym miejscu zazwyczaj wymienia się – niczym mantrę – słowa „niż demograficzny”. Istotnie, liczba tegorocznych maturzystów jest niższa niż w ubiegłym roku, a niż demograficzny jest zjawiskiem, któremu nie da się zaprzeczyć. Nie można jednak zatrzymać się tylko na tej odpowiedzi. Byłoby to bardzo wygodne, bo całą odpowiedzialność za ten stan rzeczy zrzucałoby na czynniki zewnętrzne i od uczelni niezależne. Prawda jest jednak bardziej złożona.

Reformy – udane czy nie?

Stan szkolnictwa wyższego i polskiej nauki jest już od dłuższego czasu przedmiotem zażartych dyskusji. W 2011 r. ta sfera naszej rzeczywistości przeżyła małe trzęsienie ziemi. Zmienione zostały zasady finansowania nauki, procedura zdobywania stopni naukowych, tworzenia programów nauczania. Wywołało to ogromną dyskusję, w dużej mierze krytyczną, choć nie brakło też głosów, że te transformacje to krok w dobrym kierunku. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł