Opinie
Źródło: MARCIN BABICZ
Źródło: MARCIN BABICZ

Śmieci bez prądu…

Wymieniłeś ostatnio sprzęt elektroniczny? A co zrobiłeś ze starą pralką, telewizorem czy nawet świetlówką? Jeśli wyrzuciłeś te sprzęty na śmietnik, to po pierwsze stanowisz zagrożenie dla środowiska, a po drugie - grożą Ci finansowe konsekwencje.

Od 2005 r. obowiązuje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zgodnie z nią, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie, czyli m.in. pralki, kuchenki, telewizory czy komputery, a także żarówki energooszczędne to odpady niebezpieczne, których nie można wyrzucać do śmietnika. Grozi za to grzywna od 500 do 5000 zł.

Pozbądź się freonu

O tym, że zużyty sprzęt RTV i AGD, przeznaczony jest do recyklingu, a nie do wyrzucania na śmietnik, informuje nas znak przekreślonego kontenera na śmieci, zamieszczony na wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Najczęściej jednak elektrośmieci, bo tak je można nazwać, zalegają w piwnicach naszych domów, na wysypiskach lub są porzucane na łonie przyrody. Tym samym stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł