Kultura
„Sokołowianie” w Petersburgu

„Sokołowianie” w Petersburgu

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” na zaproszenie prezesa Polonii Petersburskiej gościł w dawnej stolicy Rosji, Sant Petersburgu.

Podczas pobytu grupa dała 4 koncerty. Najważniejszym z nich był występ na scenie plenerowej na Placu Pałacowym podczas dużej imprezy z okazji Dnia Rosji. „Sokołowianie” zostali przyjęci owacyjnie i gromkimi brawami. Zaprezentowali się również na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w oddalonym około 30 km od Petersburga mieście Sestrocewko. Poza tym „Sokołowianie” zatańczyli i zaśpiewali dla miejscowej Polonii oraz mieszkańców dużego osiedla mieszkaniowego w Petersburgu. Te występy spotkały się z uznaniem i podziwem widzów, a poszczególne układy taneczne i śpiew naszych tancerek i tancerzy nagradzane były rzęsistymi brawami.

Oprócz występów znalazł się czas na zwiedzanie zabytków Petersburga. Największymi atrakcjami były Pałac Zimowy i Ermitaż. Podziwiano również architekturę zabytkową budynków Petersburga z pokładu statku, którym członkowie Zespołu odbywali przejażdżkę rzeką Newą. Niezapomniane wrażenie robiły tzw. białe noce, które można zobaczyć w tym okresie, onocne zwodzenie mostów na Newie, Wielka Kaskada Peterhofu z Pałacem Piotra I oraz obecność na okręcie wojennym „Aurora”.

Podczas całego pobytu w Petersburgu towarzyszył Zespołowi prezes Polonii Petersburskiej Czesław Błasik. Po występie na Placu Pałacowym przyznał się, że podczas występu „Sokołowian” a łzy stanęły w oczach, że polski zespół może pokazywać swoją kulturę wielotysięcznej widowni w tym miejscu. – Zrobiliście kawał dobrej roboty i za to wam serdecznie dziękuję – stwierdził na pożegnanie.

W drodze powrotnej członkowie Zespołu mogli przez kilka godzin podziwiać piękne zabytki Wilna, m.in. Górę Trzech Krzyży, kościół św. Piotra i Pawła, kościół Św. Ducha, Katedrę Wileńską, kaplicę i obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Cmentarz na Rossie oraz inne zabytki.

Bartosz Szumowski