Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Soliści, duety i septet

W odbywającym się 13 kwietnia III Festiwalu Akordeonowym zagrało 30 solistów i sześć zespołów ze szkół muzycznych z Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego, Łukowa i Międzyrzeca. Jury wyłoniło grupę laureatów w czterech kategoriach.

Festiwal odbył się już po raz trzeci. Chętnych do prezentacji nie brakowało. Dla niektórych młodych akordeonistów sceniczny występ przed pełną salą był debiutem. Jednak nawet najmłodsi poradzili sobie z tremą doskonale…

– Celem imprezy jest integracja środowiska pobliskich szkół muzycznych. To okazja, żeby się spotkać, odnowić znajomości i zawrzeć nowe, wspólnie pomuzykować i wymienić doświadczenia – podkreślił, otwierając III FA, Janusz Samociuk, dyrektor międzyrzeckiej Szkoły Muzycznej I stop. im. Karola Kurpińskiego, która jest organizatorem festiwalu. 

Przesłuchania solistów i zespołów

– Otwierając trzy lata temu I Festiwal Akordeonowy, wyraziłem nadzieję, że wpisze się on na stałe w kalendarz imprez Międzyrzeca. Stało się tak i cieszy mnie to jako burmistrza, ale i jako absolwenta ogniska muzycznego w klasie akordeonu – zaznaczył burmistrz Artur Grzyb, honorowy patron i sponsor FA. – Ta impreza to festiwal piękna, wrażliwości, estetyki. To także doskonała promocja prawdziwej muzyki instrumentalnej, tak ważnej dzisiaj w dobie wszechobecnego internetu i muzyki elektronicznej – dodał.

Dźwięki akordeonów w sali widowiskowej kina „Sława” rozbrzmiewały już od 10.00. Konkursowe przesłuchania uczestników odbywały się w czterech kategoriach. Wystąpiło 30 solistów, pięć duetów i jeden septet. 

Koncert „Harmonium Duo”

Prezentacje uczestników oceniało jury złożone z nauczycieli szkół muzycznych, do których uczęszczają biorący udział w festiwalu młodzi akordeoniści: Iwona Rzeszut ze szkoły w Radzyniu, Paweł Sulej z Łukowa, Zbigniew Czuryło z Radzynia, Jacek Nestoruk – nauczyciel szkoły muzycznej w Radzyniu i Międzyrzecu Podlaskim oraz Piotr Sójka z Miedzyrzeca. Jak podkreślił przewodniczący komisji P. Sulej, ideą festiwalu jest nie przyznawanie miejsc, ale wyróżnienie grupy laureatów.

Po przerwie obiadowej jury udało się na naradę. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu laureatom dyplomów oraz nagród rzeczowych (płyt z muzyką akordeonową) na scenie wystąpił zespół „Harmonium Duo”. Członkowie duetu: Hubert Giziewski i Rafał Grząka ukończyli Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i należą do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia.


Laureaci III FA

Kategoria I: Piotr Chmiel (Łuków), Szymon Domański (Łuków), Mateusz Głowniak (Radzyń), Mateusz Golonka (Radzyń), Sylwester Marczuk (Radzyń), Mateusz Mitera (Międzyrzec), Katarzyna Panasiuk (Międzyrzec), Anna Szczęsna (Łuków).

Kategoria II: Aleksandra Kurowska (Łuków), Maciej Siedlanowski (Międzyrzec), Karol Zbaracki (Radzyń).

Kategoria III: Mateusz Latoch (Międzyrzec), Dawid Nicpoń (Radzyń), Paweł Nowak (Międzyrzec), Józef Sawczuk (Biała), Przemysław Siedlanowski (Międzyrzec).

Kategoria IV – duety: Katarzyna Michalak i P. Chmiel, Karolina Kaliszuk i P. Nowak, Karolina Janusiewicz i P. Siedlanowski i septet akordeonowy z Radzynia.

BZ