Rozmaitości
Źródło: www.szpital.siedlce
Źródło: www.szpital.siedlce

SOR po remoncie

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach przeszedł gruntowną przebudowę i zyskał nowoczesne wyposażenie.

W SOR każdego dnia jest przyjmowanych ok. 100-150 pacjentów, co w skali roku daje ponad 38 tys. osób. Na tym oddziale pacjent musi być wstępnie zdiagnozowany celem podjęcia decyzji, czy wraca do domu, czy zostaje w szpitalu, bo wymaga podjęcia natychmiastowej interwencji zabiegowej. - Zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy ten oddział w nowoczesny, energooszczędny sprzęt i aparaturę medyczną, aby każdy, kto tu trafi, czuł się bezpiecznie, a szpital oferował lepszą opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i był konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ - powiedział Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala, podczas uroczystego otwarcia SOR, które odbyło się 28 września. - Mamy teraz więcej nowego sprzętu specjalistycznego, więcej łóżek, a przede wszystkim, chciałbym podkreślić, że wszystkie procesy, które odbywają się w SOR, będą przebiegać dużo sprawniej - dodał M. Kulicki.

Szpitalny Oddział Ratunkowy powstał praktycznie od nowa. Powiększony o pomieszczenia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii obecnie zajmuje aż 1402 m². Obszar resuscytacyjno-zabiegowy, który liczył do tej pory dwa łóżka, wzbogacił się o kolejne dwa. W obszarze obserwacyjnym znalazło się siedem łóżek (były cztery). W ramach inwestycji powstały także dodatkowe gabinety konsultacyjne, zabiegowe, stanowiska do intensywnej terapii (w tym izolatka), intensywnego nadzoru oraz miejsca dekontaminacji pacjentów. Utworzono nową centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła i instalacją wentylacji w pomieszczeniach SOR. Zakupiony i zainstalowany został dodatkowy agregat prądotwórczy.

Nowo powstały szpitalny oddział ratunkowy został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Zakupiono m.in. aparat RTG, dzięki któremu wszystkie zdjęcia będą mogły być wykonywane na miejscu, bez konieczności transportu pacjenta, jak to miało miejsce dotychczas. Doposażone zostały także sale zabiegowo-operacyjne służące do realizacji świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego. Otrzymane z budżetu województwa środki placówka przeznaczyła na zakup m.in. stołów operacyjnych: ortopedycznego i ogólnochirurgicznego, lampy operacyjnej, kolumny chirurgicznej i anestezjologicznej, zestawów do terapii natychmiastowej, a także łóżka na sale pooperacyjną. Poza tym szpital wzbogacił się o zestaw laparoskopowy, cyfrowy rejestrator obrazu, aparat do znieczulenia ogólnego, defibrylator, respirator czy kardiomonitor. Nie zapomniano o najmłodszych pacjentach. Specjalnie dla nich powstała poczekalnia dla dzieci, gdzie będą mogły w bardziej przyjaznych warunkach poczekać na przyjęcie przez specjalistę.

Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na wyremontowany SOR już w październiku. Teraz będzie trwała przeprowadzka.

 

Umowy z uczelniami

Wartość wszystkich przeprowadzonych inwestycji to 13,5 mln zł, z czego ponad 7,4 mln zł stanowiło wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

– To już kolejna inwestycja w siedleckim szpitalu, którą w tym roku udało się zakończyć – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – To niezwykle ważne przedsięwzięcie. To właśnie tu w pierwszej kolejności trafiają pacjenci potrzebujący opieki lekarskiej, często po wypadkach bądź w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu. Stąd nasza decyzja o wsparciu tej inwestycji – dodała. – Ten szpital zmienia się na naszych oczach. Nowoczesne sale, oddziały i wyposażenie, a do tego wszystkiego znakomita kadra lekarska – podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Tego samego dnia szpital podpisał z ministerstwem zdrowia umowę na dofinansowanie sprzętu medycznego dla SOR, przeznaczonego specjalnie do ratowania dzieci. Przy okazji wiceminister Sławomir Gadomski podpisał też umowy z siedleckimi uczelniami – Collegium Mazovia i Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym, prowadzącymi studia pielęgniarskie. Uczelnie będą mogły zaoferować stypendia nie tylko wyróżniającym się studentom, ale i absolwentom przez pierwsze dwa lata pracy. Ma to zwiększyć atrakcyjność studiów oraz pomóc załatać widoczną w tym zawodzie lukę pokoleniową.

HAH