Kościół
Źródło: ES
Źródło: ES

Spadkobiercy unitów

Jest tutaj historia i współczesność, nad którymi rozpościera swoje ramiona anioł - mówi Ewa Strok opisując obraz, który od trzech miesięcy znajduje się w Publicznym Gimnazjum w Drelowie. Jego przesłanie streszcza tytuł: „Spadkobiercy unitów”.

Okazałe dzieło – wysokie na 2,2 m, o szerokości 1,2 m – ustawione zostało w galerii unitów, zajmującej poczesne miejsce w drelowskiej szkole. Utrzymane jest w brązowozłotej tonacji. Pierwszy poziom przedstawia babcię z wnuczką – której opowiada o wydarzeniach z unickiej przeszłości. Scena obrony kościoła w Drelowie w 1874 r. i kaplica św. Onufrego w Horodku namalowane zostały w górnej części obrazu. Pośrodku znajduje się anioł, który roztacza swoje skrzydła nad tymi przedstawieniami: przeszłością i współczesnością. – Tytuł obrazu jest bezpośrednim odniesieniem do przesłania płynącego z niego: ofiara unitów uświęciła ziemię, na której żyjemy – precyzuje Tadeusz Kondraciuk, dyrektor PG w Drelowie.

Z zamiarem zamówienia obrazu nawiązującego do unitów drelowskich, którzy patronują Publicznemu Gimnazjum od 2002 r., dyrekcja i grono pedagogiczne nosiło się już od kilku lat. – Zależało nam na tym, by była to swoista wizytówka szkoły, pozwalająca każdemu, kto gości w jej murach, naocznie przekonać się, kim są dla nas unici – zaznacza T. Kondraciuk. Jednak nikt nie spodziewał się, że namalowania tej „wizytówki” podejmie się Małgorzata Ewa Czernik.

Jesienią zakwitły słoneczniki

Malarka wystawia swoje obrazy w Polsce i zagranicą, pracowała m.in. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł