Diecezja
Źródło: MS
Źródło: MS

Specjaliści od św. Pawła

Wiemy już, kto spośród uczestników diecezjalnych konkursów wiedzy o św. Pawle ma największą wiedzę i w nagrodę uda się w pielgrzymkę jego śladami.

28 kwietnia w sali wielofunkcyjnej przy parafii św. Józefa odbył się etap finałowy zmagań w diecezjalnych konkursach wiedzy na temat Pawła Apostoła. – Odbyły się dwa konkursy: dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych osób świeckich. W sumie swoją wiedzę na temat św. Pawła sprawdziło około 800 uczestników, zaś w finale wzięło udział 129 osób – wyjaśnił ks. dr Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Siedleckiej. W ostatnim etapie uczestnikom przyszło zmierzyć się z testem otwartym. Chyba nie należał on do najłatwiejszych, bo nikomu nie udało się zgromadzić maksymalnej liczby punktów, ale przecież to finał. Nie był to jednak kres zmagań dla dorosłych uczestników konkursu, najlepsza dziesiątka przeszła do części ustnej, w czasie której odpowiadała na pytania komisji konkursowej w składzie: bp Zbigniew Kiernikowski – przewodniczący jury, ks. Grzegorz Domański – autor pytań testowych, ks. Andrzej Oworuszko – wicerektor siedleckiego seminarium. Wśród pytań znalazły się zarówno te dotyczące życiorysu Apostoła Narodów, jak i listów pasterskich, niekiedy przydawała się również znajomość greki.

Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie parafialno-diecezjalnym zajęła Agnieszka Kalata z parafii Ducha św. w Siedlcach, druga była Anna Łęczycka z parafii św. Maksymiliana, również z Siedlec, zaś trzecie – Agnieszka Filipczak reprezentująca parafię Podwyższenie Krzyża św. w Łukowie. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Marek Hawryluk z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, drugi był Paweł Steć z I LO im. B. Prusa w Siedlcach, zaś na trzecim miejscu uplasowała się Katarzyna Filipczak z Zespołu Szkół w Adamowie.

O przygotowaniach do konkursu opowiedziała laureatka. – Właśnie trwa Rok św. Pawła, a ja chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tej postaci. Jak się przygotowywałam? Po prostu czytałam, czytałam, i jeszcze raz czytałam, nieocenioną pomocą był mój o 11 lat młodszy brat, który dzielnie słuchał wszystkiego, czego zdołałam się nauczyć. Na razie nie mogę uwierzyć, że udało mi się wygrać, ale ogromnie się cieszę, że wyruszę w pielgrzymkę śladami Apostoła Narodów – opowiadała A. Kalata tuż po ogłoszeniu werdyktu.

Dyplomy i nagrody wręczył zwycięzcom bp Kiernikowski, który nie ukrywał radości z faktu, iż tak wiele osób włożyło trud, aby pogłębić swoją wiedzę o św. Pawle.

Konkurs okazał się sukcesem, bowiem zachęcił do pogłębiania wiedzy wielu młodych i nieco starszych mieszkańców diecezji. Cenne nagrody, m.in. rowery, komputer przenośny, aparaty cyfrowe, z pewnością są piękną nagrodą dla osób, które podjęły wyzwanie poszerzenia swoich wiadomości z zakresu teologii. Czy będą kolejne edycje? – Osobiście jestem zadowolony z poziomu wiedzy uczestników, udowodnili, że wiedzą naprawdę wiele na temat św. Pawła i jego nauczania. Warto przypomnieć, że jest to pierwszy tego typu konkurs, ale w planach są już kolejne. Przyszły rok będzie poświęcony kapłaństwu, więc myślę, że kolejnym tematem konkursu będzie właśnie kapłaństwo – podsumował ks. Paluszkiewicz.

Magdalena Szewczuk