Rozmaitości
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Spiesz się powoli!

Jazda wieczorem jesienią i zimą to wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i rowerzystów czy pieszych. Warto pamiętać, że pośpiech nigdy nie popłaca, zwłaszcza podczas powrotów z cmentarzy.

Jazda po zmroku staje się dużo bardziej niebezpieczna niż za dnia, bo ograniczona jest widoczność. Trudniej wówczas zauważyć pieszych, rowerzystów, różne przeszkody pojawiające się na drodze. Do tego dochodzi problem z prawidłową oceną sytuacji, a co za tym idzie - podjęciem szybkiej i dobrej decyzji mogącej uratować życie.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza na drodze, której nie znamy, jest zdjęcie nogi z gazu. Także dlatego, że nocna jazda przez lasy i łąki może skończyć się spotkaniem ze zwierzyną leśną. W ciemnościach bardzo trudno zauważyć wybiegające na jezdnię dziki, jelenie czy łosie. Zderzenie z nimi może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku, a nawet śmierć pasażerów auta.

Ustaw się dobrze

Jeśli ruszamy w trasę, pamiętajmy o ustawieniu świateł, foteli, pasów bezpieczeństwa, zagłówków. Konieczne jest również sprawdzenie wyposażenia: czy mamy apteczkę, gaśnicę, zapasowe koło. Policyjna kontrola może zwrócić uwagę na wszystkie te elementy.

O jeździe pod wpływem alkoholu nie może być mowy! Jeśli kierowca, który jest pijany, mimo to zamierza wsiąść do samochodu, zareagować powinna rodzina lub pasażerowie. Gdy nietrzeźwy nie myśli o konsekwencjach, powinni zrobić to inni! Należy pamiętać, że można stać się współodpowiedzialnym za spowodowanie tragedii.

Wiatr też niebezpieczny

Silny wiatr, jaki dość często pojawia się jesienią i zimą, może spychać nasz samochód z drogi, ale też spowodować, że jadące z naprzeciwka auto nagle przetnie nasz tor jazdy. Niezbędna jest szczególna koncentracja kierowcy, trzymanie obu rąk na kierownicy i dostosowanie szybkości do panujących na szosie warunków. – Im większa prędkość samochodu, tym dalej silny podmuch może przesunąć pojazd, zanim odzyskamy nad nim kontrolę. Podczas takiej aury na drodze mogą pojawić się śmieci niesione przez wiatr, gałęzie, a nawet zniszczone drzewa. Należy zwolnić i ostrożnie podjeżdżać do elementów leżących na jezdni. Szczególnie, gdy podróżujemy po zmroku i światła reflektorów mogą je zniekształcać – przestrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Czynnikiem, który znacznie zwiększa zagrożenie w czasie silnego wiatru, jest zmniejszenie siły przyczepności koła do podłoża na skutek zalegającej na jedni warstwy wody, lodu lub śniegu. Dodatkowo przyczepność zmniejsza się, gdy wykonujemy manewr skręcania lub hamujemy – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.


MOIM ZDANIEM 

Kom. Jarosław Janicki – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych spodziewamy się bardzo dużego ruchu na drogach. Niedzielne popołudnie na pewno będzie się wiązało z powrotami do domów z wyjazdów na groby bliskich. Zresztą mnie samego też czeka taki kilkugodzinny wyjazd i powrót. Należy być świadomym tego, że wyjazdowe plany mają w tym czasie tysiące ludzi. Ruch na drogach będzie duży, a to zawsze przekłada się na większe zagrożenie i prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzeń drogowych. Przede wszystkim kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników ruchu drogowego. Jeżeli to możliwe, warto, przejeżdżając przez większe miejscowości, unikać dróg w pobliżu nekropolii. Tam samochodów i ludzi będzie najwięcej, w związku z tym pojawią się utrudnienia. Należy też liczyć się ze zmianami organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy – nie jedźmy więc na pamięć i zwracajmy w tych miejscach szczególną uwagę na oznakowanie.

Pamiętajmy też o pieszych. Po zmianie czasu wcześniej robi się ciemno, a wizyta na cmentarzu nie sprzyja jaskrawemu ubiorowi. Szczególnie w niewielkich miejscowościach, przy małych cmentarzach można na poboczach dróg natknąć się na nieoświetlonych, ubranych na ciemno pieszych.

W przypadku dalszych wyjazdów ważna jest też kondycja psychofizyczna kierowcy. Nie śpieszmy się więc do domu za wszelką cenę, bo np. o 20.00 zaczyna się ulubiony film. Krótki postój, rozciągniecie mięśni, orzeźwiający napój sprawią, że umysł nam się odświeży, przez co droga stanie się bezpieczniejsza.

JAG