Kultura
Źródło: MG
Źródło: MG

Śpiewać każdy może…

Ponad 100 wokalistów w wieku od trzech do 20 lat uczestniczyło w XXXVIII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Wesołe Nutki. Przesłuchania odbywały się w Łukowskim Ośrodku Kultury. Do udziału w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Śpiewający Słowik w Rykach jury nominowało siedem osób.

Najpierw zaprezentowali się starsi uczestnicy, czyli wokaliści w przedziale wiekowym od sześciu do 20 lat. Jury, w skład którego weszli dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch oraz instruktor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Izabela Żukiewicz, po przesłuchaniu 71 wykonawców ogłosiło nominacje.

Otrzymali je: Karolina Jastrzębska, Natalia Wielgosz, Gabriela Łukasik, Emilia Szcześniak, Julia Stolarczyk, Alicja Dziurdziak i Marta Skurka. Siódemka będzie reprezentować powiat łukowski na konkursie wojewódzkim w Rykach. Potwierdzeniem wysokiego poziomu konkursu było 11 wyróżnień.

Maluchy na scenie

Następnego dnia śpiewały dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Oceniało je trzyosobowe jury reprezentowane przez kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” Stanisława Zarzyckiego, pedagog Annę Pudełek i muzyka oraz instruktora Tomasza Czerskiego. Na scenie wystąpiło 45 uczestników. Komisja konkursowa wyróżniła dziewięcioro małych wokalistów. Każdy z nich otrzymał drobne upominki ufundowane przez starostwo powiatowe oraz ŁOK.

Jazzowe klimaty

Efektownym podsumowaniem pierwszego dnia „Wesołych Nutek” był koncert jazzowy „Polem” w wykonaniu łukowianki i artystki musicalowej Pauliny Grochowskiej oraz zespołu w składzie: Michał Ciesielski, Piotr Szajrych, Łukasz Łapiński, Arkadiusz Czernysz oraz Mateusz Obroślak (gościnnie). Muzycy zagrali w sali widowiskowej ŁOK, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. To dowód, iż łukowianie lubią jazz, a występy zespołów grających ten rodzaj muzyki powinny odbywać się znacznie częściej.

Koncert P. Grochowskiej rozpoczął się utworem „I’m coming out”. W dalszej części publiczność usłyszała zarówno własne kompozycje artystki – tytułowy utwór „Polem”), jak i nowe aranżacje znanych polskich przebojów, m.in. „Testosteron” Kayah. Obecnie Paulina wraz z zespołem pracuje nad własnym materiałem muzycznym.

Marcin Gomółka