Opinie
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD

Śpiewajmy i grajmy Mu…

Jan Paweł II upodobał sobie „Barkę”. Kiedy zaczynał nucić słowa: „Pan kiedyś stanął nad brzegiem”, porywał ludzi do wspólnej modlitwy przez śpiew. Dźwięki towarzyszą chrześcijanom od samego początku, bo śpiew to szczególny rodzaj modlitwy. 22 listopada wspominamy św. Cecylię, patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.

Kim była św. Cecylia? Dzięki dokumentom z V w. wiemy o jej męczeńskiej śmierci i tym, że była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i wierze chrześcijańskiej. Gdy Walerian chciał ujrzeć anioła, który miał stać na straży czystości Cecylii, ta odpowiedziała: „Ty nie znasz prawego Boga; dopóki nie przyjmiesz chrztu, nie będziesz go mógł ujrzeć”. W ten sposób pozyskała Waleriana dla Chrystusa. Zaprowadziła go w tajemnicy do papieża św. Urbana I, który udzielił mu chrztu. Wkrótce wybuchło prześladowanie chrześcijan. Waleriana i jego brata Tyburcjusza skazano na śmierć. Kiedy namiestnik-sędzia Almachiusz dowiedział się, że Cecylia jest chrześcijanką i że rozdała ubogim majątek własny oraz Waleriana, kazał ją aresztować. Żołnierze, oczarowani jej pięknością, błagali, by nie narażała swego młodego życia. Cecylia odpowiedziała jednak: „Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa”. Pod wpływem jej odpowiedzi miało nawrócić się 400 żołnierzy, których przyprowadziła do św. Urbana, by udzielił im chrztu.

Ponieważ Cecylia nie chciała wyrzec się wiary, sędzia kazał zawiesić ją nad ogniem w łaźni i dusić parą. Cecylia, zamiast duszącego dymu, czuła orzeźwiający powiew wiatru. Rozgniewany namiestnik kazał ją ściąć mieczem. Kat, onieśmielony jej urodą i młodością, nie miał odwagi jej zabić i tylko zranił. Płynącą z jej szyi krew chrześcijanie zebrali jako najcenniejszą relikwię. Po 3 dniach Cecylia oddała Bogu ducha. Jej ciało w nienaruszonym stanie odkryto dopiero w 824 r. w katakumbach św. Kaliksta, a następnie na polecenie papieża św. ...

Monika Grudzińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł