Kultura
Śpiewali o zdrowiu

Śpiewali o zdrowiu

Niemal pół tysiąca dzieci uczestniczyło w powiatowej edycji III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, który zorganizowano w Garwolinie 16 i 17 kwietnia.

Kierowane do najmłodszych imprezy, cieszą się w powiecie garwolińskim ogromną popularnością. Do tegorocznego, 17. już, Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, którego organizatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, zgłosiło się 20 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 10 przedszkoli. Jak wyjaśnia Małgorzata Gadoś, powiatowy inspektor sanitarny, jego celem jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów tematyką zdrowia, zainspirowanie do poszukiwań treści prozdrowotnych i nowych form wyrazu.

I rzeczywiście, na scenie domu kultury można było zobaczyć i usłyszeć różne sposoby propagowania zdrowego trybu życia. Był więc śpiew, taniec i minispektakle – z odpowiednio dobraną scenografią. Zespół jurorski miał nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ barwne widowiska imponowały pomysłowością. – Z całym szacunkiem podchodzimy do ogromnego wkładu pracy wniesionego przez opiekunów, młodzież i dzieci. Cieszymy się bardzo, że w dalszym ciągu kontynuowane są festiwale piosenki o zdrowiu, w których młodzież podkreśla to, co jest najważniejsze w życiu. W znaczący sposób przyczyniają się do poprawy swojego życia, kondycji fizycznej i psychicznej – powiedziała Alina Dudek, starszy wizytator delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Siedlcach. Podobnego zdania była Anna Boluk z WSSE w Warszawie, która dodała, że piosenki o zdrowiu były na wysokim poziomie, a treści w nich przekazane mówiły o profilaktyce zdrowotnej, higienie i ekologii. Także pod względem muzycznym festiwal stał na dobrym poziomie.

W kategorii szkoły podstawowe, I miejsce zajęła PSP w Zgórzu (gmina Miastków Kościelny). Na kolejnych pozycjach uplasowali się uczniowie  ze szkoły w Woli Rębkowskiej (gm. Garwolin) i garwolińskiej „Jednynki”. Wyróżniono szkoły z Maciejowic i Rębkowa (gm. Garwolin). Wśród gimnazjów najlepiej zaprezentowali się młodzi aktorzy z Publicznego Gimnazjum w Pilawie, przed: Publicznym Gimnazjum Powiatowym w Żelechowie i Publicznym Gimnazjum w Górznie. Wyróżnienia otrzymały gimnazja z Miastkowa Kościelnego i nr 1 z Łaskarzewa. Szkoły ze Zgórza i Pilawy reprezentować będą powiat na eliminacjach wojewódzkich w Siedlcach.

Prawdziwym show były występy przedszkolaków. Chłopcy, jak wytrawni artyści estradowi, z daszkami czapek odwróconymi do tyłu rapowali, a dziewczynki tańczyły z kolorowymi pomponami w rączkach. -Siedziałem 1,5 godziny i czas mi upłynął momentalnie – mówi starosta Grzegorz Woźniak, który objął patronat honorowy nad imprezą. – Super reakcja, radość, zabawa, tańce, klaskanie. Wychowawcy i dyrektorzy placówek wkładają ogrom pracy w stroje, program i przygotowanie dzieci. Całe szczęście, że są ludzie, którzy angażują się w to przedsięwzięcie. W następnym roku zrobimy festiwal z jeszcze większym rozmachem – obiecuje Woźniak.

Waldemar Jaroń