Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Śpiewem chwalili Opiekunkę Podlasia

- W historii muzyki religijnej utwory poświęcone Matce Bożej zajmują drugie miejsce po kolędach Cieszy mnie bardzo, że młodzi ludzie chcą śpiewać pieśni maryjne - mówi o. Leszek Wielgos, paulin, członek komisji konkursowej XIX Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej, który odbył się 19 maja w Leśnej Podlaskiej.

Pomysł organizacji pierwszego Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej zrodził się w 1993 r. z inicjatywy Danuty Bołtowicz, ówczesnej dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Co roku przegląd organizowany jest w maju. – Miesiąc ten nieprzypadkowo w katolickiej pobożności zapisał się jako maryjny. Papież Franciszek jakiś czas temu, zwracając się do bractw kościelnych, przypomniał, iż pobożność ludowa jest skarbem, jaki posiada Kościół – podkreśla o. Leszek, dodając, że ludowe pieśni maryjne stanowią ważny element w historii polskiej twórczości pieśniowej. Można je spotkać we wszystkich prawie rękopiśmiennych i drukowanych kancjonałach oraz śpiewnikach, dawnych i najnowszych. Można śmiało stwierdzić, że gatunek pieśni maryjnych należy do najliczniejszych wśród udokumentowanych przekazów pieśni z żywej tradycji.

Dlatego co roku w maju zjeżdżają do Leśnej soliści, zespoły i chóry, aby śpiewem chwalić Opiekunkę Podlasia. Podczas festiwalu prezentowane są tak znane, jak i nowe pieśni liturgiczne oraz pielgrzymkowe. Biorący udział w konkursie niejednokrotnie wykonują własne kompozycje. Idea festiwalu pozwala przede wszystkim na zaprezentowanie w duchu chrześcijańskim warsztatu artystycznego uczestników. Jest to także sposób na integrację środowiska lokalnego.

– W tegorocznej edycji festiwalu udział 38 uczestników – solistów, chórów, zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych. Cieszę się, że tylu młodych ludzi chce śpiewać w kościele. Jestem pod wrażeniem ich zapału i profesjonalizmu, bo poziom artystyczny festiwalu wzrasta z każdą kolejną edycją – twierdzi o. L. Wielgos, zaznaczając, iż wybierając zwycięzców XIX Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej, jury miało twardy orzech do zgryzienia.

Następny przegląd już za rok. Organizatorzy gratulują tegorocznym laureatom, wszystkim uczestnikom dziękują za wzięcie udziału w zmaganiach, życząc wielu łask otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej Leśniańskiej i zapraszając na jubileuszową edycję konkursu.


LAUREACI

Soliści

I miejsce – Katarzyna Dziedzic z Worgul;

II miejsce – Agata Rogoźnicka z Leśnej Podlaskiej;

III miejsce – Izabela Jaszczuk ze Sławatycz.

Zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne i śpiewacze

I miejsce – zespół dziecięco-młodzieżowy z parafii w Leśnej Podlaskiej;

II miejsce ex aequo – Kwiatuszki z GCK w Konstantynowie i schola Zaufaj Panu z parafii Miłosierdzia Bożego w Siedlcach;

III miejsce – zespół Pogodna Jesień z GCK w Konstantynowie;

Wyróżnienia: zespół śpiewaczo-obrzędowy z Jakówek i Niezapominajki z Przedszkola Samorządowego w Leśnej Podlaskiej.

Chóry

I miejsce – chór kameralny Meritum z GOK w Janowie Podlaskim;

II miejsce – chór parafialny z Leśnej Podlaskiej;

III miejsce – chór męski Ave z parafii w Sławatyczach;

Wyróżnienia: chór męski Wiarus z MOK w Międzyrzecu Podl., chór parafialny z Wohynia.

Nagrodę imienia Danuty Bołtowicz jury przyznało solistom z rodziny Łobaczów z Przegalin Małych.

Nagrodę główną Grand Prix otrzymał – podobnie jak w ubiegłym roku – chór Beati Cantores z Milanowa

MD