Kultura
Janusz Mazurek
Janusz Mazurek

Śpiewem wielbić Boga

W niedzielę 17 listopada jubileusz 25-lecia istnienia świętowały działające przy siedleckiej parafii Bożego Ciała chór Ufajmy Mu i schola Boże Słowiki. Uroczystość wpisała się w rozpoczęcie IV Dni Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Towarzyszyła jej modlitwa za przyczyną patronki muzyki chóralnej św. Cecylii oraz koncert.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Eucharystia o 18.00 sprawowana w intencji chóru i scholi pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę, koncelebrowana przez biskupa diecezji witebskiej na Białorusi Olega Butkiewicza oraz liczne grono księży. Celebransów, jak też uczestników Mszy - parafian, rodziny chórzystów, gości, w tym przedstawicieli samorządu Siedlec, powitał proboszcz parafii Bożego Ciała ks. kan. Andrzej Popławski.

– Chcemy wspólnie dziękować Panu Bogu za ten piękny czas i za wszelkie dobro, jakie dokonało się dzięki posłudze zespołów – podkreślił gospodarz uroczystości. Podczas Mszy posługę muzyczną sprawowały zespoły chóralne i schole siedleckich parafii: chór parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus Siedlce wraz z dyrygentką Agnieszką Komarowską, chór i schola parafii bł. Męczenników Podlaskich pod dyrekcją Pawła Strzeżysza, chór parafii Miłosierdzia Bożego w Siedlcach kierowany przez Mikołaja Ciombora, Chór Katedralny im. ks. Alfreda Hoffmana oraz dyrygentka Izabela Kiryluk, chór i schola parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego pod dyrekcją Wioletty Skup, zespół Światełko z parafii św. Józefa pod kierownictwem Wojciecha Jezuita, zespół wokalny Gaudete pod kierownictwem Anny Januszewskiej. Organowy akompaniament liturgiczny powierzono M. Ciomborowi. Psalm wykonał Hubert Niewiadomski.

 

Medal dla zespołów

W homilii bp K. Gurda nawiązał do wizyty apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach 10 czerwca 1999 r. Jej owocem było powstanie w naszej diecezji wielu chórów, w tym chóru parafii Bożego Ciała w Siedlcach świętującego w tym roku srebrny jubileusz. Kaznodzieja odniósł się także do ewangelicznego opisu czasów ostatecznych. Muzyka kościelna pozwala poczuć się uczestnikiem chwały objawiającej się w Chrystusie.

Na koniec Mszy bp K. Gurda złożył podziękowania jubilatom: chórowi i scholi oraz kierującemu nimi Mariuszowi Orzełowskiemu. Na jego ręce przekazał medal diecezjalny, by – jak zaznaczył – stał się on widzialnym znakiem wdzięczności za 25 lat pracy na rzecz piękna świętej liturgii. – Gratuluję wszystkich wyróżnień i sukcesów wpisujących się historię, którą tworzycie. Najpiękniejszym podziękowaniem będzie zawsze to, że razem możemy wziąć udział w uwielbieniu Pana Boga. Św. Cecylia niechaj zawsze wstawia się za wami i za wszystkimi chórzystami uczestniczącymi w tym wydarzeniu – zaznaczył biskup.

 

Muzyka serc

Drugą część urodzinowego spotkania stanowił koncert „Dona Nobis Pacem”. Jego współorganizatorami były Fundacja im. św. Jana Pawła „Fides et Ars” i komitet organizacyjny, który rozpoczął pracę osiem miesięcy wcześniej. Zapowiadając koncert i dziękując wszystkim, którzy mieli udział w jego realizacji M. Orzełowski podkreślił, że dla wykonawców jest on nie tylko zwieńczeniem kilku miesięcy pracy i intensywnych prób, ale też wielkim przeżyciem. – Chcieliśmy ująć w nim emocje związane z ważnymi dla naszej diecezji jubileuszami przypadającymi w tym roku: 25 rocznicą wizyty św. Jana Pawła II i 40 rocznicą obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem – powiedział, zapowiadając program muzycznej uczty, na którą złożyły się utwory z kompozycji Henryka Jana Botora „Missa Joannis Pauli Secundi” (Msza dedykowana św. Janowi II) oraz „Misericordias Domini” tego kompozytora i „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy. Zespołom – chórowi Ufajmy Mu i schola Boże słowiki oraz włączającemu się w wykonanie „Modlitwy o pokój” chórowi Canzona ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedlcach – akompaniowali kameraliści Orkiestry Wojskowej w Siedlcach oraz Piotr Thel na organach.

 

Praca i pasja

Ostatnim utworem, wykonanym przez obecne na uroczystości kościelne chóry Siedlec wraz z uczestnikami uroczystości, którzy wypełnili kościół Bożego Ciała, było dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy” w opracowaniu ks. dr. Michała Szulika, prof. Uniwersytetu w Siedlcach. Jednak zanim to nastąpiło, popłynęły podziękowania. Kwiaty i dyplomy jako dowody wdzięczności ze strony gospodarza parafii oraz chóru i scholi otrzymali biskupi – K. Gurda, Grzegorz Suchodolski i O. Butkiewicz, marszałek Janina Ewa Orzełowska, prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz, wiceprezydenci Maciej Nowak i Dariusz Stopa, poseł Daniel Milewski, inicjator powstania obydwu zespołów – ks. prałat Stanisław Wojteczuk, założyciel chóru i jego pierwszy dyrygent Zdzisław Furman, przewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej i duszpasterz środowisk twórczych ks. dr Piotr Radzikowski. Dziękowano również m.in. księżom przybyłym na uroczystość, dyrektorom Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, kapelmistrzowi Orkiestry Wojskowej w Siedlcach por. Pawłowi Kreftowi, P. Thelowi, sponsorom. Słowa podziękowań popłynęły również w stronę komitetu organizacyjnego jubileuszu, obecnej prezes Justynie Rychlik i byłej wieloletniej prezes chóru Ufajmy Mu – Kazimierze Kurowskiej i – oczywiście – pod adresem zespołów, które od 25 lat troszczą się o piękno liturgii oraz jego dyrygenta M. Orzełowskiego, kierującego nimi z pasją od 2004 r.

 

Kolejnych wspaniałych jubileuszy!

Na zakończenie popłynęły słowa uznania i życzenia od uczestników uroczystości. Zespołom dziękowali przedstawiciele wspólnot działających w parafii. – Powtarzając słowa z modlitwy wiernych, życzymy, by nasze życie było radosnym dziękczynieniem Bogu – powiedziała Jolanta Jędrych.

– Jestem przekonany, że chór i schola będą nie raz jeszcze wizytówką parafialnej społeczności, ale też diecezji i Siedlec – powiedział poseł D. Milewski, podkreślając, jak ważne jest popularyzowanie śpiewem osoby św. Jana Pawła II. – Dziękuję za wspaniałą jubileuszową duchową ucztę. 25 lat temu Siedlce odwiedził Jan Paweł II. W historii miasta było to jedno z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze z wydarzeń, do którego przygotowywaliśmy się na różne sposoby. Do tylu wspaniałych słów, jakie dzisiaj padły, dodam jeszcze jedno zdanie: człowiek, jest tyle wart, ile jest w stanie dać drugiemu człowiekowi. Dziękuję za to, że poświęcacie swój czas, ubogacacie życie parafialne i kulturalne naszego miasta. Życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy – zaznaczył T. Hapunowicz. – To była muzyka naszych serc – podsumował M. Orzełowski, jeszcze raz dziękując ks. S. Wojteczukowi za zaufanie, jakim obdarzył go, powierzając pracę z zespołami, oraz obecnemu proboszczowi.

LI