Region
Źródło: TOMASZ KOŃKO
Źródło: TOMASZ KOŃKO

Sportowo i muzycznie

Do 18 października w mieście odbywać się będą ciekawe inicjatywy i spotkania, zaplanowane w ramach Papieskiego Tygodnia.

Obchody zainaugurował VIII Międzynarodowy Turniej Szachowy „Równych Szans”, rozegrany pod patronatem prezydenta Wojciecha Kudelskiego oraz biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Szachowe zmagania odbyły się w sobotę i niedzielę (9-10 października) w Publicznym Gimnazjum nr 6 im. ks. Stanisława Brzóski. Turniej zgromadził aż 83 szachistów z dwóch federacji – polskiej i białoruskiej – i zakończył się zwycięstwem mistrza Marcina Mycia z Siedlec, który zdobył 9,5 pkt. z 11 partii. Drugie miejsce zajął faworyt turnieju – międzynarodowy mistrz Krystian Kuźmicz z Nadnarwianki Pułtusk, a trzecie Kamil Plichta z UKS MDK Otwock (obaj uzyskali także po 9,5 pkt). Klasyfikację kobiet wygrała Białorusinka z Brześcia – mistrzyni FIDE – Valentina Anokhina, uzyskując 6,5 pkt. Drugie miejsce zajęła także Białorusinka Svetlana Anokhina, a trzecie Jadwiga Gasik – reprezentująca Elektryczność Warszawa. Zarówno w przypadku pań, jak i panów, o kolejności na podium zadecydowała dodatkowa punktacja.

– Organizacja turnieju szachowego w ramach obchodów Tygodnia Papieskiego to bardzo dobry pomysł – mówili gospodarze i uczestnicy spotkania, które połączyło grę w szachy z wychowaniem młodych ludzi, o co tak mocno troszczył się Jan Paweł II.

W niedzielę, 10 października, pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości” w całej Polsce obchodzono X Dzień Papieski. Uroczystej Eucharystii w katedrze siedleckiej przewodniczył bp Z. Kiernikowski. – Dziękujemy Bogu za wszystko, co dokonało się przez osobę i posługę Jana Pawła II, a także przez posługę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Posługa i poświęcenie tych osób umocniły prawdę Ewangelii w Kościele. – mówił w homilii pasterz siedleckiego Kościoła.

W Siedlcach zaplanowano tego dnia wiele ciekawych inicjatyw. Wśród nich znalazł się obfitujący w radosny śpiew i modlitwę Papieski Wieczór Chwały, zorganizowany przez Akademicką Grupę Ewangelizacyjną. Ponadto w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się recital „Seniorzy – Janowi Pawłowi II” w wykonaniu Chóru Klubu Seniora „Rafa”; mieszkańcy miasta mogli zwiedzać Muzeum Jana Pawła II, mieszczące się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11, a także wziąć udział w sztafecie sprinterskiej – bieg na nartorolkach.

W poniedziałek, 11 października, również nie zabrakło atrakcji. Rano w Publicznym Gimnazjum nr 4 odbył się Memoriał Oli Wojciechowskiej w pływaniu, w południe natomiast w I Liceum Ogólnokształcącym – III Dyskusja Panelowa. We wtorek z kolei rozegrano Międzypowiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. 

GU

ks. Mateusz Czubak