Rozmaitości
Sposób na niejadka

Sposób na niejadka

Gotuję specjalnie dla niego, a on wybrzydza. Nie tknie zupek, kaszek, ani owoców. Ma roczek, a pochłania tylko chrupki, ciastka i mleko z piersi. Co zrobić, aby mój niejadek zaczął jeść?. Anna z Białej Podlaskiej

Odczuwanie przyjemnego smaku daje dziecku satysfakcję. To ona sprawia, że będzie go pragnęło ponownie. Tak właśnie reaguje na mleko matki. Nie zawsze jednak niemowlę czuje potrzebę poznawania nowych smaków. Jeśli do tej pory karmiłaś je tylko piersią, wiedz, że łatwo z tego nie zrezygnuje.

Co w takim razie zrobić, aby zachęcić dziecko do jedzenia? Możesz wykorzystać mleko z piersi i dodawać je do kaszek oraz zupek. Pamiętaj, że aby niemowlę chciało spróbować czegoś nowego, musi być głodne. Staraj się ograniczać dziecku mleko i przekąski pomiędzy głównymi daniami. Przed obiadem nie dawaj soczków i herbatników, gdyż są one bardzo sycące. Jeżeli chce pić, podaj mu wodę. Ona najlepiej gasi pragnienie. Karmienie zawsze zaczynaj od nowości, które chcesz wprowadzić. Gdy maluszek jest głodny, podaj mu zupę, a dopiero potem zaproponuj ssanie piersi. Nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem nie zechce jeść. Czasami niemowlę potrzebuje kilku prób, by oswoić się z nowym smakiem. Uzbrój się w cierpliwość. Istotą karmienia jest podtrzymywanie bliskości z dzieckiem. Oczekuje ono twojej uwagi podobnie jak podczas karmienia piersią. Pomyśl też o stałym miejscu posiłków i przyjaznej atmosferze. Niemowlę najchętniej uczy się przez naśladowanie. Maluch, który od początku je wspólnie z domownikami, chętniej zjada stałe pokarmy i szybciej uczy się samodzielnego jedzenia.

Sprawdzonym sposobem na niejadka jest również jedzenie poprzez zabawę. Możesz udawać odgłosy zwierząt. Przy każdej łyżeczce zmieniaj zwierzątko, a maleństwo chętnie będzie otwierało buzię, by poznać następne. Jeśli uznasz za słuszne, wypróbuj specjalne łyżeczki do karmienia. Ich kolory i kształty przyciągają uwagę dziecka, co daje chwilę na podanie mu posiłku.

Nie ma uniwersalnego sposobu na niejadka. Metoda, która jeszcze wczoraj świetnie się sprawdzała, jutro może już nie skutkować. W naturze zdrowego dziecka jest sygnalizowanie swoich potrzeb. Ból, zmęczenie czy głód – o wszystkim tym można dowiedzieć się z jego zachowania. Najważniejsze jest uważne obserwowanie i poznawanie języka potrzeb dziecka.

JOANNA NOWAK