Aktualności
Spotkajmy się na Jerychu

Spotkajmy się na Jerychu

Od 31 maja do 2 czerwca w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się kolejne święto młodzieży diecezji siedleckiej: Jerycho Młodych.

Organizatorami wydarzenia, które w tym roku będzie trwało aż trzy dni, są Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej i Fundacja Nieprzeciętni.

Hasło spotkania brzmi „Uwierz!”. W Dziejach Apostolskich cudownie uwolniony św. Paweł kieruje taką zachętę do strażnika, gdy ten – na widok otwartych drzwi więzienia – podejmuje decyzję o samobójstwie. – Chcemy, aby to słowo bardzo mocno wybrzmiało w uszach ludzi młodych – jako nadzieja i wskazówka, co mają zrobić, aby ich życie nabrało sensu. W beznadzieję porażki pragniemy przynieść im wiarę w Jezusa, bo tylko ona może dźwigać nas z naszych upadków. Codzienność to przede wszystkim relacje, pasje i modlitwa – i właśnie te aspekty życia młodych będą przedmiotem naszych rozważań przez trzy dni Jerycha – podkreślają organizatorzy.

 

Konferencje, warsztaty koncerty

Program festiwalu jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim konferencje, które wygłoszą: odpowiedzialny za Festiwal Młodych w Kokotku o. Tomasz Maniura OMI, prowadząca w social mediach profil Trzymam Cię za Słowo Ania Bonk oraz znany jako Krzychu jezuita Krzysztof Dzieńkowski SJ. Świadectwem podzielą się ewangelizatorzy Maja i Krzysztof Sowińscy, siatkarz Jakub Wachnik i Kinga Kruszewska z Fundacji Leny Grochowskiej, a koncerty zagrają Arkadio i Michał Szczygieł.

W czasie wydarzenia nie zabraknie, oczywiście, codziennej Mszy św., okazji do spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu, koncertu uwielbienia, który poprowadzi zespół Z Bogiem. Będzie możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej. Na uczestników będzie czekała również „strefa relaksu”. Ponadto organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach – w ofercie znalazły się m.in. zajęcia poświęcone modlitwie, liturgii, przeżywaniu kobiecości i męskości, odkrywaniu i wykorzystywaniu talentów, funkcjonowaniu mediów, a także warsztaty sportowe, taneczne i aktorskie. Pełna lista i opis dostępne są na stronie internetowej CDM – cdmsiedlce.pl – w zakładce „aktualności”.

Chęć udziału w Jerychu można zgłaszać indywidualnie lub grupowo przez formularz dostępny na stronie CDM. Koszt udziału to 80 zł. Dodatkowe informacje dostępne są na profilach FB: Jerycho Młodych i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej. Dla osób, które będą chciały uczestniczyć tylko w koncertach Arkadia i M. Szczygła, wstęp na ten punkt programu będzie biletowany – 40 zł, płatne na miejscu.

 

Budować i umacniać

Jerycho Młodych to coroczne spotkania młodzieży diecezji siedleckiej, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2009 r. Od tamtej pory w wydarzeniu, które odbywało się m.in. w Pratulinie, Kostomłotach i Woli Gułowskiej, udział wzięło prawie 150 tys. młodych ludzi. Nazwa pochodzi od biblijnego miasta, którego mury runęły pod wpływem dźwięku trąb. Ma ona symbolizować również burzenie murów w życiu młodzieży, tak aby potrafiła budować je i umacniać wraz z Bogiem.

DY