Aktualności
Spotkania klubu literackiego

Spotkania klubu literackiego

Klub Literacki „Prozak Siedlce” chce wydać zbiór opowiadań, a do publikacji w tym tomie zaprasza wszystkich piszących prozę w Siedlcach oraz okolicach.

Grupa to efekt pasji siedlczanina Bartosza Szumowskiego, od ponad 20 lat dziennikarza. Jeszcze dłużej próbuje on swoich sił w pisaniu prozy. Brakowało mu jednak kontaktu z innymi ludźmi, którzy podzielają tę samą pasję. Tak cztery lata temu powołał do życia „Prozak”, który trafił pod skrzydła Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Teoria i praktyka

Klub zaczął się spotykać w co drugą sobotę w Saloniku Literackim MBP przy ul. Piłsudskiego. – Od początku chodziło o to, żeby wymieniać się doświadczeniami, bo to dla ludzi „zakręconych” na punkcie literatury jest chyba najważniejsze. Ale, jako że z wykształcenia jestem nauczycielem, uznałem, że „Prozak” powinien też pełnić funkcję edukacyjną – śmieje się B. Szumowski. – Tak w klubie pojawiła się teoria z zakresu pisania, za którą szła praktyka. Dla przykładu, jeśli na spotkaniu przybliżałem, co podręczniki dla przyszłych pisarzy mówią o świecie przedstawionym, to po spotkaniu wszyscy uczestnicy jako „pracę domową” pisali opowiadania, ale umiejscowione w tych samych okolicach: na pl. Kościuszki w Siedlcach – opisuje dziennikarz.

 

Wyjąć z szuflady

Z czasem pojawił się pomysł, by klub zostawił po sobie ślad w postaci książki. – Chcemy wydać zbiór opowiadań. Udokumentuje on to, jak piszą dziś nasi członkowie (a wielu z nich przez te kilka lat naprawdę rozwinęło swój warsztat), ale zamarzyło nam się też coś więcej. Do publikacji w tym tomie zapraszamy wszystkich piszących prozę w Siedlcach oraz okolicach, bo i dziś do „Prozaka” należy na przykład nastolatka z Łukowa czy pochodzący z naszych terenów zakonnik, obecnie posługujący na Ukrainie. Może dotąd nie słyszeli o naszym klubie, a może nie mogli się pojawiać na spotkaniach. Ale jeśli tylko mają w szufladzie lub choćby w głowie opowiadanie czy powieść, zachęcamy: stwórzcie z nami ten zbiór! – podsumowuje B. Szumowski.

Najbliższe spotkanie Klubu Literackiego „Prozak Siedlce” odbędzie się w sobotę, 17 czerwca o 9.00, tradycyjnie w Saloniku Literackim MBP przy ul. Piłsudskiego.

Więcej informacji można uzyskać, przyłączając się do grupy facebookowej „Prozak Siedlce” (wystarczy kliknąć: „Dołącz do grupy”) lub pisząc na adres: prozak.siedlce@gmail.com.

HAH