Kultura
Źródło: CSiK/facebook
Źródło: CSiK/facebook

Spotkania z teatrem

Barwna parada na początek i widowiskowy spektakl na zamknięcie trzydniowego spotkania ze sztuką, która bawiła, wzruszała, zmuszała do głębokiej refleksji nad kondycją świata, człowieka i międzyludzkimi relacjami.

W ubiegły weekend Garwolin, już po raz trzeci, stał się mazowiecką stolicą teatru i gościł u siebie wybitnych artystów. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Saturator Teatralny widzowie obejrzeli w sumie 14 spektakli teatralnych. W programie znalazły się także: warsztaty rodzinne „Kontaktuj z dzieckiem” prowadzone przez Magdalenę Brzozowską, proekologiczna etiuda taneczna zaprezentowana w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w oraz na jednym z miejskich skwerów, a także barwna parada inaugurująca wydarzenie.

W piątkowy wieczór ulicami przemaszerowali aktorzy Teatru Rękawiczka, członkowie miejscowego Klubu Seniora, zawodniczki klubu No Name, a także mieszkańcy miasta prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie oraz strażaków.

Podczas pierwszego dnia festiwalu w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle oparte na tekście Witolda Gombrowicza. „FeFerdydurke” Teatru Młodych Twórców „Maska” oraz „Ferdydurke” Teatru Rękawiczka to dwa zupełnie odmienne spojrzenia na to samo dzieło. O różnych punktach widzenia opowiadali podczas rozmowy po zakończonych występach aktorzy oraz reżyserowie obu teatrów.

 

Sztuka rodzinna

Natomiast sobotnie spotkanie z teatrem rozpoczęły przedstawienia rodzinne. W parku przy pływalni miejskiej najmłodsi widzowie i ich opiekunowie wzięli udział w interaktywnym spektaklu Teatru Animacji Falkoshow „Hej-Ho, Hej-Ha, Orkiestra gra!”, obejrzeli i wysłuchali też „Opowieści o drzewie” Teatru Hipopo Pam. Kontynuacją rodzinnych spotkań ze sztuką były niedzielne plenerowe spektakle – „Świtezianka” Teatru Mała Rękawiczka oraz „Iluzja Marionetki” i „Złota Ryba” Teatru Animacji Falkoshow.

 

O miłości, kobietach i mężczyznach

W sobotę odbyła się premiera „Ek(o)stynkcji” Teatru Rękawiczka, który powstał podczas tygodniowych warsztatów Site Specific prowadzonych przez Paulinę Święcańską.

Aktorzy występowali nie tylko w plenerze, ale także w sali widowiskowej CSiK. Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy zaprezentował historię o miłości pt. „Once”. Ogromne wrażenie na publiczności zrobiło przedstawienie Teatru Rozbark „Gemini tryptyk” z niezwykłą muzyką Henryka Góreckiego.

Tradycją Festiwalu Saturator Teatralny są wieczorne spektakle plenerowe. W sobotę Teatr Makata zaprosił publiczność na „Wesele”, prezentując przy tym przedstawił uniwersalną opowieść o kobiecie i mężczyźnie. O kobietach i kobiecości opowiadał także spektakl Fundacji Sztuka Ciała „Kobieta Kalendarz”, któremu towarzyszyła muzyka na żywo autorstwa Sambora Dudzińskiego.

Dużo emocji wzbudził sobotni występ Teatru KTO „Ślepcy”. To monumentalne widowisko, wielokrotnie nagradzane i pokazywane na festiwalach na całym świecie, było diagnozą współczesnych mechanizmów zaślepienia, nieracjonalnych wyborów, strachu, dezinformacji. Wisienką na festiwalowym torcie był finałowy niedzielny spektakl Lwowskiego Teatru Woskresinnia „Wiśniowy sad” na podstawie sztuki Antoniego Czechowa.

Organizatorami Festiwalu Saturator Teatralny są Mazowiecki Instytut Kultury, CSiK oraz samorząd miasta.

MD