Spotkanie młodego Kościoła
„Błogosławieni ubodzy w duchu” - takie hasło przyświecało tegorocznym spotkaniom. Jest to wezwanie papieża Franciszka do kształtowania relacji z Bogiem i rezygnacji z pogoni za dobrami materialnymi. Młodzi podjęli głęboką refleksję nad swoim życiem, codziennymi wyborami i drogą do szczęścia.
Swoim świadectwem w doświadczeniu ubóstwa podczas pracy z bezdomnymi podzieliła się Aneta, wolontariuszka z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego w Warszawie, studentka kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim trafiła do organizacji, uważała, że nie warto pomagać kloszardom. Nie współczuła im, twierdząc, iż sami zapracowali na swój los. Pewnego dnia trafiła na stronę internetową jadłodajni. Postanowiła tam pójść. – Dzięki pracy z bezdomnymi przełamałam stereotyp. Teraz wiem, że to wartościowi ludzie, którym nie wyszło. Każdy ma swoją historię. Nie wszyscy są uzależnieni od alkoholu. Spotykam ludzi wykształconych, mądrych. Niektórzy posiadają talenty muzyczne, aktorskie, a nawet pisarskie. Pomagam im w organizacji spotkań z kulturą – opowiadała, dodając, iż przez kontakt z wolontariuszami bezdomni odkrywają swoją godność, dostrzegają Boga i odzyskują nadzieję na powrót do normalnego życia.
Na początku myślałam, że szybko mogę odmienić ich los. Teraz wiem, że to długi proces. Dziękuję Bogu za tych wszystkich ludzi, bo uczą mnie większej wrażliwości na cierpienie ludzkie – dodała.
W programie znalazł się też spektakl Teatru A z Gliwic pt. „Pasja”. Historia przywołująca wydarzenia sprzed tysięcy lat w niezwykły sposób przeniosła widzów do wydarzeń, które rozegrały się w 30 r. w Jerozolimie. Młodzi uczestniczyli też w Eucharystii.
Iskra, która prowadzi
Istotnym elementem spotkania było przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Specjalne lampiony – przypominające o zbliżającym się wyniesieniu na ołtarze Jana Pawła II i o przekazie św. siostry Faustyny – trafiły za pośrednictwem m.in. przedstawicieli władz samorządowych, instytucji społecznych, kulturalnych, policji, mediów, a przede wszystkim młodzieży do całej diecezji.
Znaczenie Iskry Miłosierdzia przybliżył w homilii bp Piotr Sawczuk. Przywołał słowa św. s. Faustyny i Jana Pawła II. Zaprosił do świadectwa miłosierdzia i zachęcił zgromadzonych do stawiania sobie granic z Chrystusem, który pomaga otwierać serca na ubogich i świadczyć o Bożym Miłosierdziu. – Niech Boże Miłosierdzie nas prowadzi i upewnia, że jesteśmy ukochani przez Boga – powiedział na zakończenie biskup.
Młodzież wzięła też udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta, przy poszczególnych stacjach prosząc o siłę w zmaganiu się z przeciwnościami codzienności.
Ilona Trojnar