Diecezja
Źródło: Ł
Źródło: Ł

Spotkanie na bis

„Tradycja, zwyczaje, kultura Ziemi Ryckiej - od Adwentu do Trzech Króli” - to tytuł przedsięwzięcia, które, ze względu na liczne prośby mieszkańców miasta, zostało zaprezentowane dwukrotnie.

Gala Bożonarodzeniowa wystawiona w niedzielę, 24 stycznia, okazała się kolejnym, wielkim sukcesem. Spotkanie cieszyło się bowiem równie ogromnym zainteresowaniem co pierwsze (zaprezentowane 6 stycznia). Salę miejskiego kina „Renesans” po brzegi wypełnili widzowie, wśród których znaleźli się m.in. ks. Stanisław Burzec, ks. Jerzy Kalinka, ks. Krzysztof Czyrka, ks. Tadeusz Lament oraz poseł Włodzimierz Karpiński. Galę swoją obecnością zaszczycił również gość honorowy, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, który w ciepłych słowach podziękował organizatorom za zaproszenie i z wielkim uznaniem odniósł się do tego przedsięwzięcia.

Celem niedzielnej inicjatywy, podczas której swoją twórczość zaprezentował: Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Ryki działający przy ZSO nr 1, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Karczmisk, Zawitały i Rososzy, kapela ludowa prowadzona przez Krzysztofa Piątka, Zespół Tańca Ludowego „Ryki” oraz zespół „Przyjaciele Przedszkola” działający przy miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Marii Kownackiej, było przede wszystkim propagowanie i kultywowanie wigilijnych tradycji regionu, a także wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Widzowie byli zachwyceni i wzruszeni jednocześnie. Wyrażali nadzieję, że gala stanie się miejską tradycją oraz, że tego typu inicjatyw będzie w Rykach coraz więcej. Występujących nagradzali gromkimi brawami, a na zakończenie spotkania wspólnie z artystami zaśpiewali „Bóg się rodzi” oraz „Cicha noc”. Natomiast burmistrz Jerzy Gąska, który sprawował honorowy patronat nad uroczystością, doceniając wspaniałą organizację imprezy, wręczył gospodarzom i wykonawcom kosze słodyczy.

Bp Zbigniew Kiernikowski, który przebywał w parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach z racji rozpoczynającego się w niej nazajutrz cyklu katechez neokatechumenalnych, również w kinie  przemówił do zebranych gości. Pozdrawiając ich, nawiązał do swych chłopskich korzeni i zapewnił o swym szacunku dla ludowych tradycji.

Współorganizatorami Bożonarodzeniowej Gali było Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Ryk oraz Miejsko-Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Rykach. Scenariusz spotkania przygotowała Hanna Witek, prezes TPR, oraz Paweł Warowny z MGCK, którzy, wspólnie z Bogumiłą Porowską (dyrektorem MGCK) i Andrzejem Kornasem (prezesem MGZR KiOR), poprowadzili uroczystość.

GU