Aktualności
Spotkanie z tradycją i regionalną kuchnią

Spotkanie z tradycją i regionalną kuchnią

Gęś ziołowo-miodowo-pomarańczowa w wykonaniu pań z Damianowa w gminie Trojanów zwyciężyła w konkursie kulinarnym pod nazwą „Jadą goście jadą... I czym ich podejmiemy?”.

Wzięło w nim udział 56 kół gospodyń wiejskich z powiatu garwolińskiego.

Cel konkursu, który rozstrzygnięto 14 sierpnia w Miętnem, to popularyzacja dziedzictwa kulinarnego regionu oraz zdrowej kuchni opartej na lokalnych produktach spożywczych, prezentacja dorobku i tradycji kulinarnych KGW z powiatu garwolińskiego, aktywizacja środowisk wiejskich w oparciu o lokalne zwyczaje i umiejętności, wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych, powstanie książki kulinarnej powiatu garwolińskiego.

 

Minister pod wrażeniem

– Bardzo się cieszę z każdej inicjatywy, która wspiera koła gospodyń wiejskich. Cieszę się, że powiat garwoliński zorganizował taki festiwal, bo to okazja do podziękowania paniom za to, co robią na co dzień, za to, że wspierają nas w różnych dziedzinach, bo przecież dbają o kulturę, tradycję lokalną, ale też integrują swoje lokalne społeczności – mówiła Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

KGW prezentowały na swoich stoiskach wiktuały domowej roboty, ale też twórczość ludową. – Koła Gospodyń Wiejskich są teraz bardzo aktywne. Panie aktywizują swoje lokalne społeczności. Same przygotowują smaczne potrawy, programy artystyczne, rękodzieło. Taki festiwal daje możliwość zaprezentowania swojego dorobku i umiejętności – podkreśliła senator Maria Koc.

 

Regionalne przysmaki

Na konkurs kulinarny wpłynęło 56 przepisów potraw regionalnych przygotowanych z lokalnych produktów. – W powiecie działa 109 kół gospodyń wiejskich. To są ludzie, to jest ich wysiłek, to praca na rzecz społeczności lokalnych, ale też realizowanie swoich planów, marzeń. Panie, chociażby tworząc przepisy kulinarne, przekazują dorobek swoich rodziców, dziadków, chcą się nim podzielić z innymi – zaznaczył Mirosław Walicki, starosta garwoliński. I zapewnił, że festiwal będzie organizowany cyklicznie.

Jurorzy mieli nie lada orzech do zgryzienia, bo wśród kilkudziesięciu przepisów trudno było wybrać ten najlepszy. Zdecydowali się nagrodzić ziołowo-miodowo-pomarańczową gęś w wykonaniu pań z Damianowa w gminie Trojanów.

Na estradzie zaprezentowały się panie z KGW z repertuarem wokalnym, kapela ludowa z Kacprówka, kapela folkowa Bocianisko oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Nie zabrakło konkursów dla dzieci i dorosłych. Na zakończenie imprezy wystąpił discopolowy zespół Bayer Full.

Waldemar Jaroń