
Spotkanie z wielką sztuką
W sobotę 1 kwietnia w siedleckiej katedrze wykonane zostanie wielkie dzieło francuskiego kompozytora Marcela Duprégo - „Droga krzyżowa” (Le Chemin de la Croix) do słów Paula Claudela. Co o samej kompozycji powinny wiedzieć osoby, które zechcą wybrać się na to spotkanie?
Dupré (1896-1971) był wybitnym przedstawicielem francuskiej szkoły organowej, znakomitym kompozytorem, wirtuozem i pedagogiem. „Droga krzyżowa” jest utworem, którego początki związane są ściśle z improwizacją. Kompozytora poproszono w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w 1931 r. o wykonanie koncertu składającego się z utworów Bacha oraz o improwizacje do poematu P. Claudela „Droga krzyżowa”. Utwór był więc najpierw muzycznym, improwizowanym komentarzem do słów Claudela.
Odbiór był tak dobry, że M. Dupré, m.in. za namową swojej żony, postanowił ten utwór zapisać. Już jako gotowe dzieło został wykonany w 1932 r. na organach nieistniejącego już dziś pałacu Trocadéro w Paryżu. Francuski poeta i dramaturg P. Claudel (1868-1955) to postać mniej znana w Polsce. Pracował jako dyplomata – był ambasadorem francuskim w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii. W młodości religijnie indyferentny, pod wpływem impulsu, podczas nieszporów w katedrze Notre Dame w Paryżu 25 grudnia 1886 r., przeżył nawrócenie. Od tego czasu wiara była dla niego czymś niezwykle ważnym i w życiu, i w twórczości literackiej.
„Droga krzyżowa” nazywana jest czasem 14-częściowym poematem symfonicznym na organy. ...
LI