Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Spowiednik na miarę czasów

Wierni mają coraz większe wymagania wobec spowiedników. Przybywa osób, zwłaszcza młodych, poszukujących stałego kierownika duchowego. Dlatego sakrament pokuty staje się duchowym wyzwaniem również dla spowiadających, którzy muszą nieustannie się uczyć, jak dotrzeć do współczesnego człowieka.

Zmienia się świat, kontekst, pewne relacje społeczne. I tak, jak wiele grup zawodowych, np. lekarze, psycholodzy, nauczyciele, muszą się dokształcać, tak i spowiednicy, by lepiej zrozumieć drugiego człowieka i mu pomóc, potrzebują świeżego spojrzenia na swoją posługę. Zwłaszcza że - jak przyznają znajomi księża - nawet dla doświadczonego kapłana konfesjonał to nie lada wyzwanie, bo spotyka się tam z tym, co w życiu ludzkim najtrudniejsze, staje pomiędzy moralnymi dylematami. - Gdybym działał tylko swoją mocą, to pewnie bym uciekł - mówi jeden z duchownych. Dlatego o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, założyciel krakowskiej Szkoły dla Spowiedników, przyznaje, że bardzo lubi myśl św. Leopolda Mandicia, kapucyna: „Kiedy spowiadam czy doradzam, czuję cały ciężar mojej posługi i nie mogę zdradzić mojego sumienia. Jako kapłan, sługa Boga, gdy mam stułę na ramionach, nie boję się nikogo”.

– Przypomina ona o konieczności zaufania każdego spowiednika Bogu działającemu w sakramencie pokuty, działającego także przez spowiednika. Każdy kapłan spowiadający zgodnie z pozwoleniem ordynariusza, wierzący Chrystusowi, który go wybrał i powołał, nie musi bać się niczego, jest dostatecznie przygotowany do swej posługi. O tej prawdzie musiałem ciągle przypominać wielu osobom, w tym i dziennikarzom, którzy, dowiadując się o powstaniu Szkoły dla Spowiedników, próbowali z tego faktu wyprowadzać wnioski o niewystarczalności formacji w wyższych seminariach duchownych – opowiada o. Śliwiński.

 

Najtrudniejsza, ale najpiękniejsza posługa

Każdy z kapłanów ma jednak świadomość, że posługa w konfesjonale jest – jak to określa Jan Paweł II w „Reconciliatio et paenitentia” – „niewątpliwie najtrudniejsza i najbardziej delikatna, męcząca i wyczerpująca, ale też najpiękniejsza i przynosząca radość”. Aby skutecznie ją wypełniać, „spowiednik winien koniecznie posiadać ludzkie przymioty: roztropność, dyskrecję, umiejętność rozeznania, stanowczość miarkowaną łagodnością i dobrocią. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł