Rozmowy
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Spowiedź nie taka straszna

Spowiednik - jak powiedział wykładowca Akademii Alfosjańskiej w Rzymie o. prof. Sabatino Majorano - ma być: ikoną Miłosiernego Ojca, lekarzem, nauczycielem, sędzią. I ta kolejność jest istotna.

Jest Ojciec dyrektorem i wykładowcą szkoły dla spowiedników w Krakowie. Czy dzisiaj faktycznie przeżywamy kryzys poczucia grzechu?

Przeżywamy taki kryzys nie od dzisiaj. Mówił o nim już papież Pius XII. Myślę, że wynika on z wielu czynników, z których wskazałbym dwa. Najpierw jest to tendencja współczesnego człowieka do uznawania siebie za ostateczne kryterium dobra i zła. Egzemplifikacją tej postawy jest choćby polski ale-katolicyzm: jestem katolikiem ale… wobec jakiś trudnych wyborów postaw zachowuję ocenę odmienną. Zwykle chodzi tu o etykę seksualną czy etykę społeczną. Drugi czynnik warty podkreślenia to ciągłe usprawiedliwianie się, co wiąże się z niechęcią do przyjęcia odpowiedzialności. Dzisiaj często grzech nazywa się błędem, a przecież oszustwo, niewierność to nie błąd. To zły czyn, czyli grzech.

Współczesny świat przewartościowuje wiele spraw. Coraz częściej i łatwiej sami siebie rozgrzeszamy. Tymczasem spowiedź poprzedza rachunek sumienia. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł