Sprawdź, czy jesteś wolny
W tegorocznym apelu na sierpień Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego zwraca uwagę na szczególny wymiar tego miesiąca. Jak pokazują nasze narodowe doświadczenia, wydarzenia w sierpniu niejednokrotnie zmieniły bieg historii naszej ojczyzny. Na atmosferę sierpnia wpływa pamięć o walce o wolność, poświęceniu polskich bohaterów, nadziei na odnowę, jak również o radości z odniesionych zwycięstw. „Dominuje w niej troska o losy narodu. Troska, którą Polacy przyzwyczaili się składać w dłonie Maryi, swojej Królowej. Te dwie piękne cechy Polaków – miłość ojczyzny i miłość Matki Bożej, były i są nadal źródłem wielu potrzebnych inicjatyw budujących naszą jedność, pomagających nam trwać w wierze” – czytamy w apelu.
Abstynencja to więcej niż trzeźwość
Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznacza również, jak ważne jest dobre rozumienie, czym jest trzeźwość w odniesieniu do alkoholu. Przybiera ona w tym wymiarze trzy podstawowe formy. „Po pierwsze, dla części społeczeństwa praktykowanie trzeźwości oznacza stały umiar w używaniu napojów alkoholowych. Umiar jest to sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych (wręcz symbolicznych) ilościach, tak aby w żaden sposób nie zmieniła się świadomość, emocje, decyzyjność. Kolejną formą zachowywania trzeźwości jest obowiązkowa, całkowita rezygnacja z używania alkoholu, np. ze względu na wiek, stan zdrowia, obowiązki. Trzecią formą jest dobrowolna abstynencja. Podejmowana jest ona z różnych motywów, najczęściej jako post, jako wynagrodzenie za grzechy, a także jako świadectwo dla innych, że można cieszyć się życiem, bawić się, wypoczywać, świętować bez alkoholu. Trzeźwość to warunek życia w wolności, miłości i dobrobycie”.
Autorzy podkreślają także, że sierpień jest miesiącem abstynencji, a nie tylko trzeźwości. To ważna różnica, ponieważ zachowanie trzeźwości jako cnoty moralnej obowiązuje nas przez wszystkie miesiące roku, włącznie z sierpniem. Natomiast abstynencja sierpniowa jest dobrowolną decyzją z motywów religijnych, moralnych i patriotycznych.
„Pragniemy podkreślić, że apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem. Zachętą, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności” – zaznaczają autorzy apelu.
Post buduje ducha
Współczesna nauka jednoznacznie potwierdza zgubny wpływ nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, na kondycję zdrowotną jednostek i całych społeczeństw. Uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba powodująca corocznie kilka milionów zgonów na całym świecie. Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększa się umieralność osób w młodym i średnim wieku.
Kościół, wzywając do podejmowania okresowego czy stałego postu od alkoholu w Adwencie, Wielkim Poście, a w Polsce także w sierpniu, potwierdza jego dobroczynny wpływ. Nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne i psychiczne, o które należy dbać wypełniając piąte przykazanie Dekalogu, ale także o kondycję duchową.
„Dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności. Jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości. To świadectwo jest konieczne, aby skutecznie przeciwdziałać ogromnemu cierpieniu milionów ludzi w naszej ojczyźnie. Nietrzeźwość bowiem powoduje nie tylko wymierne straty materialne, ale jest również źródłem poważnych problemów zdrowotnych, psychicznych i duchowych” – czytamy.
W duchu odpowiedzialności
Kościół daje największy i najbardziej trwały motyw troski o trzeźwość narodu polskiego – jest nim miłość do Boga i do bliźniego. Dlatego w sierpniu zwanym miesiącem abstynencji w każdej polskiej diecezji, w różnych ośrodkach i wspólnotach, organizowane są pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu, rekolekcje, sympozja, zabawy, spotkania i pikniki bezalkoholowe. Wiele osób składa podczas nich świadectwa nawrócenia, uzdrowienia z nałogu, ale także świadectwa podkreślające, jak piękny i owocny jest dar dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w te działania – tak uczestnikom, jak i osobom, które propagują abstynencki styl życia.
Zespół KEP przypomina: „Jako członkowie Kościoła zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za wypełnianie w codziennym życiu nauczania św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na temat wolności wewnętrznej człowieka i troski o trzeźwość całego narodu. Sierpień to dobry czas i okazja, aby jeszcze lepiej poznać to nauczanie i nim żyć. To także dobry czas, aby jeszcze bardziej zjednoczyć się wokół ważnej inicjatywy Apostolstwa Trzeźwości w Polsce, jaką jest Narodowy Program Trzeźwości”.
Budując kulturę trzeźwości
Prośba zespołu trzeźwościowego KEP o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierowana jest przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu.
„Prosimy ludzi mediów, aby tworzyli kulturę trzeźwości poprzez promocję postaw abstynenckich. Prosimy pracowników kultury i nauki, aby w swoim życiu zawodowym dawali świadectwo życia bez nałogów. Aby owoce ich pracy uczyły wszystkich odbiorców, a zwłaszcza młode pokolenie, pięknego, wolnego życia. Prosimy sprawujących władzę państwową i samorządową, aby autentycznie przejęli się losem Polaków dotkniętych i zagrożonych plagą pijaństwa i alkoholizmu. Aby podjęli natychmiastowe działania naprawcze pozwalające na ograniczenie tak wysokiego spożycia alkoholu, które wprost zagraża istnieniu narodu. Przede wszystkim należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną” – czytamy w apelu.
Adresatami prośby o zaangażowanie się w dzieło troski o trzeźwość narodu są liderzy życia społecznego, duchowni i świeccy. To w dużej mierze od ich postaw i decyzji oraz wzoru życia zależy, czy nasz naród będzie prawdziwie wolny wewnętrznie. Wartość trzeźwego życia jest wartością ogólnoludzką, a nie tylko zobowiązaniem o charakterze religijnym. Wszyscy też jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej ojczyzny.