Aktualności
Sprawdź jakość powietrza

Sprawdź jakość powietrza

Wybrać się na spacer czy ograniczyć wyjścia na zewnątrz do niezbędnego minimum? Dzięki mapie jakości powietrza każdy mieszkaniec Siedlec będzie wiedział, co dzieje się w jego okolicy.

Przedsiębiorstwo Energetyczne na budynkach miejskich przedszkoli oraz gmachu spółki przy ul. 10 lutego zainstalowało pyłomierze. Tym samym dzięki kilkunastu czujnikom stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 Siedlce stały się jednym z najlepiej opomiarowanych miast w Polsce.

Dokładne wskazania dotyczące jakości powietrza są transmitowane w czasie rzeczywistym do internetu. Pomiary dostępne są na osobistych smartfonach dzięki aplikacji mobilnej Airly lub na stronie www.airly.eu. – Mając aktualną mapę jakości powietrza, każdy będzie mógł sprawdzić i ocenić sytuację na swoim osiedlu – podkreślił Karol Tchórzewski, prezes PE, na konferencji prasowej zapowiadającej przedsięwzięcie. Dzięki odczytowi na telefonie dowiemy się, czy danego dnia wybrać się na spacer, czy może ograniczyć wyjścia na zewnątrz do niezbędnego minimum.

Urządzenia montowane w przedszkolach, poza wysłaniem informacji na serwer dla mieszkańców, na bieżąco informują wychowawców przedszkolnych o jakości powietrza, sygnalizując to zmianą koloru diod. Dodatkowo w trosce o zdrowie najmłodszych przedszkola wyposażone zostały w filtry powietrza. Będą one uruchamiane w przypadku wysokiego stężenia pyłów na zewnątrz. Jeśli okaże się, iż czujników w mieście jest za mało, spółka będzie je sukcesywnie dokupowała.

Projekt został zrealizowany przez Przedsiębiorstwo Energetyczne w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

HAH