Kościół
Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Sprzeciw wobec cywilizacji śmierci

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie 600 tys. podpisów przeciwko obecnej ustawie aborcyjnej. Obywatelski projekt został poparty przez Episkopat i wielu polityków. Znów pojawiła się szansa na całkowity zakaz aborcji.

W myśl projektu, życie ludzkie ma być chronione od momentu poczęcia i bez żadnych wyjątków. Twórcy chcą też zmiany tytułu ustawy z „Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” na „Ustawę o ochronie życia ludzkiego od poczęcia”. Projekt zakłada zmianę art. 1. Według projektodawców powinien on zostać rozszerzony do dwóch punktów, mówiących, że „Każda istota ludzka ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia” oraz że „Życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”. Twórcy chcą wykreślić z ustawy trzy punkty, mówiące o warunkach dopuszczalności przerwania ciąży przez kobietę w przypadku zagrożenia życia, ryzyka nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu lub stosunku kazirodczego).

1 lipca podczas głosowania w sejmie, zadecydowano o skierowaniu projektu do komisji polityki społecznej, rodziny i zdrowia. Za projektem głosowało 261 posłów, przeciw było 155, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Sprawozdanie z prac komisji ma być gotowe do 1 września 2011 r.

„Nie” dla kompromisu!

Za obywatelskim projektem opowiedział się abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł