Standardy, które podnoszą
Trzecia grupa (niebieska) przeznaczona jest dla tych, którzy potrafią spożywać trunki na chwałę Pana. - Tak, to możliwe i potrzebne. Grupa niebieska jest dla ludzi, którzy chcą korzystać z alkoholu w sposób, o którym mówi Pismo Święte. Czytamy w nim, że alkohol może służyć człowiekowi, ale nie powinien być powodem rozwiązłości ani pijaństwa. Korzystanie z alkoholu może być oddawaniem chwały Bogu. O takim używaniu mówi się najmniej. Nie wspominają o tym na konferencjach ani w kampaniach. W społeczeństwie panują stereotypy i mity; mówi się, że alkohol jest zły. Słowo Boże pokazuje jednak, że jest on darem Bożym, ale tylko wtedy, gdy jest właściwie używany - wyjaśnia ks. Rafał Jarosiewicz.
Kapłan przywołuje też listy św. Pawła, w których nie ma wezwania do tego, by nie pić. Apostoł pogan apeluje jednak o nieupijanie się. – Nie ma tam mowy o konkretnej abstynencji, ale o tym, by nie tracić godności, którą posiadamy z samego faktu, że jesteśmy ludźmi. W grupie niebieskiej chodzi o to, by dawać świadectwo, że potrafimy korzystać z alkoholu, że umiemy go pić w taki sposób, by nie ranić innych – mówi ks. Rafał.
Między młotem a…?
Chętni, którzy zechcą włączyć się w kampanię, powinni wejść na stronę internetową www.kulturapicia.eu i wypełnić formularz z wybranej przez siebie grupy. Ten, kto się zapisze, będzie otrzymywał newsletter z informacjami o postępach kampanii. Pomysłodawcy akcji będą też rozsyłać materiały pomagające wytrwać w zadeklarowanej grupie.
– Planujemy organizowanie konkursów, przygotowywanie reklam, bilbordów i wlepek oraz innych materiałów, które będą prowokować do zastanowienia się nad swoim stosunkiem do alkoholu. Popadanie w skrajności dowodzi, że często nie dostrzegamy problemu – tłumaczy dyrektor SNE.
W organizację akcji włączyli się też ludzie świeccy. Ks. Rafałowi pomaga m.in. Leszek Tarasewicz, który na co dzień pracuje w fundacji „SMS z Nieba”. Pan Leszek zaznacza, że od początku wiedział o tym, iż przyłączy się do grupy niebieskiej. ...
AWAW