Kultura
Źródło: P
Źródło: P

Starej fotografii czar

W Galerii Oranżeria oglądać można wystawę czarno-białych fotografii zatytułowaną Dawny Radzyń w fotografii. Jej wernisaż odbył się 17 lipca, podczas organizowanych przez miasto Dni Radzynia.

Fotografie przypominają, jak wyglądał Radzyń do połowy lat 50 XX w. Najstarsze zdjęcie, autorstwa radzyńskiego fotografa Józefa Karłowicza, przedstawia cerkiew pw. św. Jerzego Zwycięzcy, zamienioną w 1923 r. w kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Są też zdjęcia pałacu Potockich z okresu międzywojennego, pokazujące obiekt zarówno z zewnątrz, jak też wspaniałe jego wnętrza.

Możemy też obejrzeć fotografie obrazujące zniszczenia wojenne pałacu i powojenną odbudowę zabytku.

– Na pewno wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta powinny wzbudzić fotografie radzyńskich ulic, których widok zmienił się diametralnie – mówi kustosz wystawy Arkadiusz Kulpa. – Wiele osób pamięta jeszcze ulicę Warszawską, wzdłuż której przycupnęły dwa szeregi charakterystycznych, parterowych, drewnianych budynków, czy obecną ulicę Chomiczewskiego, która na starych fotografiach jest prawie pusta. Można też zobaczyć, jak bardzo zmieniła się ulica Ostrowiecka – z dawnej zabudowy pozostał kościół i kilka budynków – wyjaśnia kustosz.

Kilkadziesiąt zdjęć wykonanych w okresie międzywojennym, a także tuż po wojnie, czeka na odwiedzających wystawę w Galerii „Oranżeria” do 26 sierpnia. Organizatorem wystawy jest Radzyński Ośrodek Kultury.

MAKO