Aktualności
Starosta ma nowego zastępcę

Starosta ma nowego zastępcę

Różnice zdań na szczytach władzy zdecydowały o zmianach personalnych. Wolą większości radnych wicestarostą ryckim została wybrana Monika Kośmińska.

Dotychczasowa wiceprzewodnicząca rady powiatu i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dęblinie będzie pierwszą w historii powiatu kobietą na tym stanowisku. Zastąpi Dariusza Cenkla, który piastował tę funkcję od początku kadencji. Wniosek o rezygnację zgłosił sam, składając pismo do przewodniczącego rady Piotra Łysonia.

O spodziewanej roszadzie w kuluarach starostwa mówiło się od dość dawna. Współpraca między starostą Dariuszem Szczygielskim a wicestarostą nie układała się. Różnice poglądów dotyczyły zwłaszcza kwestii ekonomicznych. Były zastępca starosty zarzuca szefowi powiatu przede wszystkim bezkrytyczne podejmowanie uchwał dotyczących finansowania bieżącej działalności szpitala powiatowego w Rykach. Jego zdaniem samorząd przeznacza na ten cel zbyt duże środki, co z kolei skutkuje brakiem wydatków na inne zadania. Ponadto D. Cenkiel dopatruje się w działaniach starosty przypadkowości, braku analizy i planowania. – Jego rozwiązania poparte jedynie dobrymi chęciami, a nie rzetelnym uzasadnieniem nie dawały mi podstaw do dalszej współpracy – ocenia ustępujący wicestarosta.

Włodarz powiatu nie ma sobie jednak nic do zarzucenia zarówno pod względem wydatków na szpital, jak i na inne inwestycje. Na dowód swojego stanowiska podaje konkretne liczby. – Tylko w tym roku od stycznia izba przyjęć przyjęła około 10 tys. osób. A na inwestycje w minionym roku wydaliśmy najwięcej w historii powiatu, bo 38 mln zł. W tym roku będzie to ponad 30 mln zł – wylicza D. Szczygielski.

Więcej w papierowym wydaniu „Echa”.

Tomasz Kępka