Region

Statuetki i tytuły dla niezwykłych

Podczas 19 gali „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”, która odbyła się w miętneńskim Dworku, uhonorowano dziewięć instytucji i osoby, które swoją pracą, pasją i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju powiatu, wzbogacając jego życie społeczne, kulturalne i gospodarcze. Tytuł pośmiertnie przyznano bp. Janowi Mazurowi.

- Jesteśmy w miejscu niezwykłym, historycznym. To w tym miejscu, zwanym Dworkiem, 100 lat temu zakładano jedną z pierwszych na terenie powiatu garwolińskiego szkołę w niepodległej Polsce - mówiła starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska. To właśnie tu 4 maja 1924 r. prezydent Polski Stanisław Wojciechowski otworzył Publiczną Szkołę Przysposobienia Rolniczego.

I placówce tej, dzisiaj noszącej nazwę Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, przyznano tytuł „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” za kształcenie przez wiele lat młodzieży w zawodach związanych z rolnictwem. „W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku szkoła rozwija swoją ofertę, dostosowując ją do współczesnych wymagań. Od ponad 100 lat stanowi centrum edukacyjne regionu. Dzięki pracy, zaangażowaniu nauczycieli oraz pasji uczniów ZS im. St. Staszica stał się miejscem, które łączy tradycje z nowoczesnością. Rok 2024 jest w historii placówki szczególny ze względu ma 100-lecie jej powstania oraz 40 rocznicę obrony krzyża. Wydarzenie to – jak napisano w uzasadnieniu – na trwałe wpisuje szkołę w historię powiatu, Polski i całego chrześcijańskiego świata.

 

Kultura, sztuka oraz sport

W dziedzinie „kultura i sztuka” wyróżniona została Elżbieta Radziej, zasłużona animatorka kultury. „Przez ponad 25 lat związana z Gminnym Domem Kultury w Sobolewie, prowadziła koła zainteresowań dla młodzieży i dorosłych. Jest założycielką Zespołu Ludowego w Gończycach oraz klubu seniora «Pogodni» w Sobolewie, kocha ludzi i pracę z nimi. Wszystko, co robi, robi z wielką pasją, którą zaraża innych”. W kategorii „sport” uhonorowano pochodzącego z Trąbek w gminie Pilawa dwukrotnego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu w szermierce na wózkach, a także mistrzostw świata i Europy Michała Dąbrowskiego. Niestety 13 listopada sportowiec zmarł po długiej chorobie.

 

Rozwój gospodarczy, rolnictwo i ochrona środowiska

Na polu rozwoju gospodarczego wyróżniono Hutę Szkła w Trąbkach w gminie Pilawa – Zigano Vetro Polska S.A. Zakład działa nieprzerwanie od 1835 r. „Dziś jest wiodącym producentem opakowań szklanych, który swoje produkty eksportuje do Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Dzięki modernizacji zakładu, firma zatrudnia ok. 700 osób, stając się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w regionie”.

Statuetkę przyznano też firmie Rembud Kazimierza Jasińskiego z Garwolina. To przykład przedsiębiorstwa, które „potrafiło rozwijać się pomimo niesprzyjających okoliczności. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu właściciela i pracowników zyskała renomę jednego z głównych wykonawców budynków użyteczności publicznej w powiecie garwolińskim”.

„Zasłużonym” został też Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Garwolinie jest jedną z najstarszych organizacji społecznych działającą na rzecz rozwoju rolnictwa w powiecie. Od 1964 r. dba o utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej w regionie, skutecznie zaspokajając potrzeby rolników oraz właścicieli zmeliorowanych gruntów.

 

Działalność samorządowa

Za działalność na rzecz samorządu uhonorowano radnego powiatowego czwartej kadencji Macieja Kurowskiego, którego działalność publiczna i społeczna sięga 2002 r. „Przez wiele lat związany był z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako dyrektor biura, wiceprezes i prezes Funduszu, a następnie członek rady nadzorczej, swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał samorządy gminne z terenu powiatu garwolińskiego oraz sam powiat. Niejedna termomodernizacja, samochody, sprzęt dla OSP czy wsparcie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych były możliwe dzięki niemu. Jest także aktywny społecznie jako członek oraz przewodniczący Klubu Gazety Polskiej”.

Tytuł przyznano także byłemu wieloletniemu wójtowi gminy Trojanów Stanisławowi Kostyrze. To „wyjątkowy samorządowiec, który przez wiele lat pełnił funkcję wójta, realizując szereg inwestycji na rzecz rozwoju swojej gminy. Jego zaangażowanie w poprawę infrastruktury drogowej, oświetleniowej i sportowej oraz aktywność e lokalnym środowisku przyczyniły się do dynamicznego rozwoju gminy Trojanów” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Wyróżnienie dla bp. Mazura

W dziedzinie „działalność społeczna” kapituła przyznała pośmiertnie najwyższe w powiecie wyróżnienie bp. J. Mazurowi. „Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Mazur szczególnie zapisał się w historii diecezji siedleckiej i powiatu garwolińskiego podczas obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem w latach 1983-1984. To wtedy, w geście solidarności z młodzieżą podjął dramatyczny protest głodowy o chlebie i wodzie, domagając się przywrócenia krzyża w szkolnych salach. Jego odważny czyn, poparty osobistą interwencją u władz wojewódzkich oraz rządowych, doprowadził do przywrócenia krzyża na miejsce, a postawa bp. Mazura stała się symbolem walki o wolność religijną w Polsce. Dzięki jego determinacji krzyż powrócił do szkół, a jego solidarność z młodzieżą miała nieoceniony wpływ na rozwój obrony chrześcijańskich wartości w Polsce. Ks. bp Jan Mazur był również aktywnym uczestnikiem życia społecznego, wspierał inicjatywy związane z budową kościołów, rozwojem duchowości i życia religijnego w diecezji, angażował się także w działalność na rzecz edukacji oraz promocji kultury chrześcijańskiej. Swoim uśmiechem, pogodą ducha i nieustanną nadzieją, którą obdarowywał każdego, zyskał szacunek i miłość nie tylko wśród wiernych, ale całej społeczności lokalnej. Zmarł w 2008 r., ale jego dziedzictwo wciąż żyje w pamięci ludzi, którzy pamiętają go jako pasterza, który zawsze stawał po stronie prawdy, godności i wolności”.

Statuetki wręczali poseł Grzegorz Woźniak, starosta I. Kurowska oraz przewodniczący rady powiatu garwolińskiego Norbert Wilbik. Do tej pory tytułem tym odznaczono 139 instytucji i osób fizycznych.

WALDEMAR JAROŃ