Region
Źródło: SIEDLCE
Źródło: SIEDLCE

Stawiają na energię odnawialną

Miasto Siedlce podpisało porozumienie w sprawie stworzenie lokalnej sieci producentów i dystrybutorów energii odnawialnej.

Inicjatywie powstania klastra energetycznego patronuje minister energii Krzysztof Tchórzewski. Spotkanie m.in. w tej sprawie odbyło się w poniedziałek, 12 września, w siedzibie urzędu miasta. Obecni na nim byli: prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, minister energii K. Tchórzewski, wiceprezes zarządu PGE S.A. ds. innowacji Paweł Śliwa, prezes PGE Energia Odnawialna S.A. Mieczysław Koch.

Dlaczego Siedlce? Jak powiedział W. Kudelski, podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują na zachodzie Europy. – Podpatrywaliśmy takie rozwiązania w naszych miastach partnerskich. Siedlce cały czas się rozwijają, dlatego postanowiliśmy sięgnąć po nowe możliwości i umożliwić lokalnym przedsiębiorcom inwestowanie w nowoczesne technologie i rozwiązania proekologiczne. Będziemy prekursorami – podkreślał.

Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły analizy potencjału, potwierdzające zasadność i możliwości inwestowania w Siedlcach w energię odnawialną. – List otwiera drogę do głębszych badań dotyczących wytwarzania i dystrybucji energii – dodaje P. Śliwa. – W nowej ustawie o OZE klastry będą miały priorytet i chcemy, by powstawały w miejscach zapewniających ciągłość dopływu energii – wyjaśniał.

Zyska też szkoła

Co ciekawe, w siedleckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, w ramach technikum, miałaby powstać klasa o profilu związanym z energią odnawialną. Jej absolwenci zdobywaliby wykształcenie uprawniające do podłączania, testowania i kontroli instalacji tego typu.

Ale pozytywnych efektów powstania i działalności klastra może być więcej. – Z naszego punktu widzenia klastry są bardzo dobrym rozwiązaniem, bo stymulują regiony, w których powstają, do rozwoju, dają dużą szansę lokalnym przedsiębiorcom – wyjaśniał M. Koch. – Wytwarzana przez klastry energia byłaby zużywana w pierwszej kolejności przez lokalne podmioty, a jej produkcyjne nadwyżki mogłyby być sprzedawane na wolnym rynku – dodał.

Taniej i ekologicznie

Polska chce zapewnić sobie stabilne źródła wytwarzania energii, stąd pomysły budowy mostów energetycznych, np. z Litwą, czy budowa kolejnych elektrowni konwencjonalnych (np. w Ostrołęce). Jednym z pomysłów jest też promowanie energii odnawialnej. – W Siedlcach powstaje nowoczesne miasto, w którym wytwarzana będzie i dystrybuowana ekologiczna energia – powiedział o pomyśle inicjator przedsięwzięcia K. Tchórzewski. -Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której do 10% wytwarzanej energii w naszym kraju pochodziło będzie ze źródeł odnawialnych, m.in. wiatrowych. Jest to tym istotniejsze, że koszty wytwarzania takiej energii są trzykrotnie mniejsze od kosztów wytwarzania jej w sposób konwencjonalny. Chcemy, by elektrownie odnawialne gwarantowały ten poziom. Jesteśmy w tym względzie najbardziej innowacyjni w całej Unii Europejskiej – dodał.

JAG