Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Stepowe mniszki Karmelu

- Jesteśmy tu szczęśliwe i bardzo potrzebne - mówią. - Módlcie się, byśmy do końca wypełniły wolę Bożą i były zawsze radosnymi świadkami Jego miłości.

13 maja 2007 r., w 90. rocznicę Objawień Fatimskich, siostry z częstochowskiego Karmelu zaistniały jako nowa wspólnota Karmelu pw. Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Serca Maryi w Archidiecezji Świętej Maryi w Astanie. Szukając miejsca pod nowy klasztor, znalazły je w Oziornoje, małej wiosce rzuconej w step, liczącej 600 mieszkańców, położonej w województwie północnokazachstańskim, około 100 km od Kokszetau, gdzie w 1936 r. zostali zesłani Polacy. W 1941 r. groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej pomocy Matki Bożej. 25 marca powstało tam wielkie jezioro pełne ryb, które stały się pokarmem dla ludności Oziornoje i okolic – do końca wojny.

Teraz stoi tu Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju. Nad cudownym jeziorem, które nie co roku powstaje, znajduje się figura Matki Bożej Wielkiego Połowu, a 12 km od kościoła wznosi się jedyna na tej bezkresnej stepowej równinie górka Sopka Wołyńska z potężnym krzyżem na szczycie, postawionym jako pomnik ku czci wszystkich ofiar represji w Kazachstanie. ...

Anna Wolańska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł