Stereotypy szkodzą
Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazuje, jaka jest skala przemocy wobec dzieci i nastolatków w Polsce. W 2023 r. większość z nich, bo aż 79%, doświadczyła w swoim życiu choć raz przemocy lub zaniedbania. W 2022 r. było to 52%... Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej ze strony bliskich dorosłych najczęściej byli rodzice - ojcowie (39% i 35%) i matki (odpowiednio, 43% i 31%). Ale nie tylko nieletni padają ofiarami przemocy, choć o nich ostatnio mówi się najczęściej. Liczba tzw. niebieskich kart zakładanych w naszym kraju pokazuje, że skala domowej przemocy wciąż jest duża, choć pandemia trochę namieszała w statystykach.
W województwie lubelskim najgorszy był rok 2019, kiedy wypełniono ponad 6,5 tys. formularzy niebieskiej karty, a procedurę wszczęto w 4,8 tys. przypadków. Dwa kolejne lata to spadek tych liczb, a dane z 2022 r. to niespełna 1,7 tys. wszczęcia takich procedur. Niestety rok 2023 przyniósł wzrost, bo za pierwsze dziesięć miesięcy roku założono 2,8 tys. niebieskich kart.
Błędne przekonania
Kiedy patrzy się na te statystyki i myśli o przemocy domowej, pierwsze skojarzenie to: bieda, osoby niewykształcone, nieporadne życiowo. Jakby brak wiedzy, środków zawsze determinował przemoc i patologię. Czy słusznie? – W skrajnych sytuacjach, a takimi są chwile niepewności i strachu podczas pobytu w szpitalu, z ludzi wychodzą różne rzeczy – przyznaje Beata, pielęgniarka, która od 20 lat obserwuje reakcje pacjentów. – Nieraz byłam świadkiem poniżania personelu właśnie przez osoby wykształcone, z tzw. dobrych domów. ...
JAG