Stowarzyszenie z tradycjami
Ekspozycja, którą można oglądać do15 stycznia, składa się z prac wykonanych w ciągu ostatnich lat przez malarzy, rzeźbiarzy, rękodzielników. Nie brakuje też antologii i tomików poezji, m.in.: Czesławy Michańskiej, Katarzyny Szołuchy, Teresy Marii Ciodyk, Grażyny Rawickiej, Edyty Lodwich, Czesławy Demczuk, Władysławy Wójcik, Barbary Górnej, Zofii Iwaniuk, Edyty Pietrzak, Eugeniusza Daniluka, Aldona Dzięcioła, Tomasza Rolko, Krystyny Igras.
W „Zeszycie poetyckim 2017” znalazły się wiersze refleksyjne, utwory z wymową dydaktyczną, poetyckie opisy przyrody, wiersze religijne, nostalgiczne i satyryczne. – Publikacja to już trzeci zbiór naszych tekstów poetyckich – mówi C. Michańska, koordynator „Nadbużańskiej frazy”, grupy poetyckiej, działającej przy STKN. – Utwory wybrali sami twórcy. Chętnie piszemy o nadbużańskiej przyrodzie, a z racji naszego wieku – w grupie poetyckiej skupione są głównie osoby w wieku senioralnym – także o upływającym czasie, Bogu, modlitwie. Jednak powstają także teksty radosne oraz patriotyczne – zapewnia.
Podczas wernisażu zaśpiewały Kresowianki. Były też warsztaty i czas na rozmowy z twórcami.
Udany artystyczny rok
Spotkanie stało się również okazją do podsumowań. O działaniach zrealizowanych w mijającym roku opowiedziała prezes STKN Barbara Litwiniuk. – Zrealizowaliśmy kilkanaście projektów, wśród których największy był plener malarsko – rzeźbiarski z udziałem 15 twórców. Odbyły się warsztaty dla osób niepełnosprawnych i pięciodniowe – dla dzieci i młodzieży z powiatu. Należący do stowarzyszenia zespół Kresowianki wystąpił na I Festiwalu Piosenki Religijnej Seniorów „O Matce pieśń” w Toruniu, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedbórzu, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „zespoły”. W sumie w 2017 r. Kresowianki zaprezentowały się przy różnych okazjach 45 razy – podkreśliła prezes, zapowiadając, iż w przyszłym roku stowarzyszenie nie zamierza zwalniać i już planuje różne inicjatywy.
Za znaczący artystyczny wkład w tworzenie lokalnego klimatu podziękował twórcom dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski. Wiele ciepłych słów skierowano pod adresem autora aranżacji wystawy – malarza Mariusza Komorowskiego, uczestnika ok. 50 malarskich plenerów na terenie całego kraju, laureata II miejsca w konkursie ARTE.FM „Polska Ginąca” (2009), który często udziela się jako instruktor podczas warsztatów twórczych organizowanych przez STKN.
Początki Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie sięgają 1998 r. Początkowo twórcy piszący spotykali się we Włodawskim Domu Kultury, ale także w Hannie, Dołhobrodach czy Hańsku. Z czasem do literatów dołączyli malarze i rzeźbiarze. W 2005 r. zarejestrowano stowarzyszenie. Siedzibą STKN stał się użyczony od starostwa powiatowego budynek przy ul. Piłsudskiego. Stowarzyszenie gromadzi literatów, malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników.
Joanna Szubstarska