Studia w dobrym kierunku
Kończą się emocje związane z maturą i nadchodzi czas poważnych wyborów: co studiować i gdzie. Każdy maturzysta musi najpierw sam siebie zapytać, co mu „w duszy gra”: pedagogika, socjologia, prawo, a może medycyna? Następnie – w którym mieście i na jakiej uczelni podjąć owe studia? Konsekwencje takich wyborów zaważą na całym życiu i nie wystarczy tu intuicja czy rady kolegów…
Warto też zwrócić uwagę na foldery reklamowe, w których szkoły obiecują dobrą bazę dydaktyczną, ciekawe praktyki, wykłady znanych profesorów, indywidualne konsultacje, modnie brzmiące specjalizacje. Po rozpoczęciu nauki często okazuje się, że praktyk nie ma, a kierunek zarządzanie funduszami unijnymi to zwykła administracja. Dlatego każdy wydział i uczelnię należy dokładnie sprawdzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły wyższej.
Słuchaj samego siebie
– Wybierając rodzaj studiów nie należy kierować się modą czy chwilowym trendem. Przyszły student powinien przede wszystkim pomyśleć o swoich zainteresowaniach i w jakiej dziedzinie będzie mógł z powodzeniem realizować się zawodowo – mówi psycholog Monika Dreger. – Warto zadać sobie pytanie: czego się do tej pory nauczyłem, w jakim kierunku chcę poszerzyć tę wiedzę i co pragnę osiągnąć? Wówczas wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej będzie łatwiejszy i trafniejszy – dodaje. Studia bowiem to nie przyuczenie do zawodu, lecz czas intelektualnego rozwoju. Warto więc zainwestować te kilka lat naszego życia w coś, co da nam prawdziwą satysfakcję i poszerzy horyzonty. A jeśli prawdą jest zdanie specjalistów rynku pracy, iż w gospodarce przyszłości swój zawód zmieniać będziemy siedem i więcej razy, to własny, subiektywny wybór jest tym bardziej istotny. Lepiej przecież robimy to, czym się rzeczywiście pasjonujemy. A studia mają być tylko intelektualną platformą, na której będzie się dało wybudować wiele różnych konstrukcji. To nasza własna decyzja. Nawet, jeśli ulegniemy pokusie czy podszeptom życzliwych i pomyślimy o modnym kierunku, starajmy się go „skroić” według własnych potrzeb. ...
Jolanta Krasnowska