Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Studia w dobrym kierunku

Czerwiec to ostatni moment na wybranie dobrej uczelni. Szkoły kuszą renomowanymi wykładowcami, stypendiami, praktykami za granicą. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, ile warte są ich deklaracje.

Kończą się emocje związane z maturą i nadchodzi czas poważnych wyborów: co studiować i gdzie. Każdy maturzysta musi najpierw sam siebie zapytać, co mu „w duszy gra”: pedagogika, socjologia, prawo, a może medycyna? Następnie – w którym mieście i na jakiej uczelni podjąć owe studia? Konsekwencje takich wyborów zaważą na całym życiu i nie wystarczy tu intuicja czy rady kolegów…

Warto też zwrócić uwagę na foldery reklamowe, w których szkoły obiecują dobrą bazę dydaktyczną, ciekawe praktyki, wykłady znanych profesorów, indywidualne konsultacje, modnie brzmiące specjalizacje. Po rozpoczęciu nauki często okazuje się, że praktyk nie ma, a kierunek zarządzanie funduszami unijnymi to zwykła administracja. Dlatego każdy wydział i uczelnię należy dokładnie sprawdzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły wyższej.

Słuchaj samego siebie

– Wybierając rodzaj studiów nie należy kierować się modą czy chwilowym trendem. Przyszły student powinien przede wszystkim pomyśleć o swoich zainteresowaniach i w jakiej dziedzinie będzie mógł z powodzeniem realizować się zawodowo – mówi psycholog Monika Dreger. – Warto zadać sobie pytanie: czego się do tej pory nauczyłem, w jakim kierunku chcę poszerzyć tę wiedzę i co pragnę osiągnąć? Wówczas wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej będzie łatwiejszy i trafniejszy – dodaje. Studia bowiem to nie przyuczenie do zawodu, lecz czas intelektualnego rozwoju. Warto więc zainwestować te kilka lat naszego życia w coś, co da nam prawdziwą satysfakcję i poszerzy horyzonty. A jeśli prawdą jest zdanie specjalistów rynku pracy, iż w gospodarce przyszłości swój zawód zmieniać będziemy siedem i więcej razy, to własny, subiektywny wybór jest tym bardziej istotny. Lepiej przecież robimy to, czym się rzeczywiście pasjonujemy. A studia mają być tylko intelektualną platformą, na której będzie się dało wybudować wiele różnych konstrukcji. To nasza własna decyzja. Nawet, jeśli ulegniemy pokusie czy podszeptom życzliwych i pomyślimy o modnym kierunku, starajmy się go „skroić” według własnych potrzeb. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł