Diecezja
Źródło: ZARZYCKI
Źródło: ZARZYCKI

Stuletnia świątynia

Wspólnie tworzymy Kościół – wielką świątynię, w której dokonuje się uwielbienie, dziękczynienie, przebłaganie i prośba – mówił bp Henryk Tomasik w homilii podczas uroczystej Eucharystii z okazji 100. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego w Osiecku.

„Był listopad. Padał śnieg z deszczem. Suma. Ludzi pełno wewnątrz i dokoła kościoła. Ludzie mokną. Zimno. Cisną się do kościoła i wejść nie mogą. Ksiądz proboszcz skończył Mszę św. i mówi do obecnych: „Kochani parafianie, co robić, kościół za mały”. Ludzie proponowali, żeby dobudować dwie kaplice. Wtem po rynku rozchodzi się wieść: ksiądz proboszcz kościół rozbiera. A był rok 1902. Świątynia barokowa została rozebrana i natychmiast przystąpiono do budowy dużej, w stylu neogotyckim, według projektu znanego w całej Polsce architekta Stefana Szillera”. Tak motywy i początki decyzji o budowie obecnego kościoła parafialnego w Osiecku opisywał zmarły w 1989 r. Jan Piętka, pamiętający tamte wydarzenia. Jego świadectwo zamieścił ks. Eugeniusz Matyska w publikacji „Jubileusz 700-lecia rzymskokatolickiej parafii Osieck”. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu i entuzjazmowi osieckich parafian, świątynia powstała w dwa lata, zaś w roku 1908 została uroczyście konsekrowana przez bp. Franciszka Jaczewskiego.

Od tamtych wydarzeń minęło 100 lat. 14 grudnia 2008 r. osiecka parafia wraz z proboszczem – ks. kanonikiem Stanisławem Bieńką, pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika dziękowała Bogu za dar wspaniałej świątyni. Duchowym przygotowaniem do uroczystości były misje ewangelizacyjne, które wygłosił o. Stanisław Wódz z Kodnia.

– Pochylamy się dzisiaj nad tajemnicą Chrystusa, który jest świątynią w podstawowym znaczeniu – mówił w homilii bp Tomasik. – To w Chrystusie – świątyni dokonuje się najdoskonalsze uwielbienie Pana Boga. Pan Jezus jednak pragnie, aby to, co się w Nim dokonało i dokonuje mogło być udziałem człowieka. Dlatego ustanawia nową świątynię. Jest nią Kościół – ludzkie serca. Wspólnie tworzymy Kościół – wielką świątynię, w której dokonuje się uwielbienie, dziękczynienie, przebłaganie i prośba. Jesteśmy jedną, wielką świątynią, a każdy z nas jest żywą komórką w tej wielkiej świątyni, którą jest Kościół. I tu pojawia się pytanie: czy można powiedzieć, że każdy z nas jest żywą komórką? – pytał kaznodzieja. – To pytanie zadajemy sobie dzisiaj, gdy stajemy z dziękczynieniem za to wielkie dzieło – za wielki znak wiary, miłości Pana Boga i współpracy wiernych i duszpasterzy, jakim jest ten parafialny kościół. Zastanawiamy się jednak, czy w naszym zjednoczeniu z Panem i między sobą istnieje taka harmonia, by tworzyło się coś tak pięknego, jak ta wielka świątynia – mówił.

W czasie uroczystości nie zabrakło przypomnienia historii i korzeni parafii Osieck. Przed Eucharystią uczynił to wójt gminy Osieck – Marek Lasocki. Nie był on jedynym przedstawicielem władz samorządowych na uroczystości – oprócz niego obecni byli starosta garwoliński, Grzegorz Woźniak oraz burmistrz miasta i gminy Pilawa, Albina Łubian (część miejscowości parafii Osieck leży na terenie gminy Pilawa). Spośród duchowieństwa obecni byli kapłani dekanatów garwolińskiego i osieckiego z dziekanami: ks. prał. Ryszardem Andruszczakiem oraz ks. Jerzym Domańskim, a także księża, pochodzący z parafii osieckiej. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych szkół z Osiecka oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu parafii.

Podczas uroczystości wspomniano także poprzednich proboszczów. W ostatnich latach byli nimi nieżyjący już ks. infułat Mieczysław Marczuk oraz ks. prałat Piotr Kryński. Poprzedni proboszcz – ks. prałat Eugeniusz Matyska – nie mógł przybyć na uroczystości z racji poważnej choroby. Obecni ogarnęli go wspólną modlitwą.

Po Eucharystii bp Henryk Tomasik pobłogosławił wzniesiony przed kościołem pomnik papieża Jana Pawła II. Uroczystość zakończyła się wspólną agapą.

– Dziękujemy Bogu za możliwość modlitwy w tej pięknej świątyni, a jednocześnie za troskę duszpasterzy Kościoła nie tylko o sferę materialną naszego życia, ale także duchową – powiedział po uroczystości w rozmowie z „Echem” wójt Marek Lasocki. Wyraził także swe zadowolenie ze współpracy z duszpasterzami – przy zachowaniu zasady wzajemnej autonomii i szacunku. Jako przykład wspólnych inicjatyw podał organizację wigilii dla osób samotnych, czy obchody rocznic narodowych, ale również codzienną współpracę dla dobra ludzi. – Ksiądz proboszcz podtrzymuje nas na duchu i wprowadza pokój Boży i rozsądek do naszych działań – dodał.

Parafia Osieck ma ponad 700 lat i jest jedną z najstarszych parafii diecezji siedleckiej. Obecny kościół parafialny jest już piątą świątynią. Został pobudowany w latach 1902-1904, staraniem ówczesnego proboszcza, ks. prałata Aleksandra Olszewskiego. Ten pochodzący z Siedlec duchowny jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci w historii Osiecka. Jest pochowany na miejscowym cmentarzu. Upamiętnia go tablica w bocznej nawie kościoła. Z racji jubileuszu konsekracji świątyni, parafia ufundowała na grobie jej budowniczego nowy pomnik.

W czasach budowy kościoła, parafia Osieck liczyła ponad 8 tysięcy wiernych. W ciągu 100 lat z części jej terytorium powstały nowe parafie (Gocław, Zabieżki, Pilawa, część weszła do parafii Miętne). Dziś parafia liczy ok. 5 tysięcy wiernych.

Ks. Andrzej Adamski