Diecezja
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Św. Jakubie, módl się za nami…

25 lipca Kościół obchodzi święto św. Jakuba Apostoła. Jest to dzień uroczystości głównego patrona w parafii Przesmyki - jednej z dwóch parafii w naszej diecezji, którym patronuje św. Jakub.

Obraz znajdujący się w bocznym ołtarzu przesmyckiej świątyni pochodzi z końca XIX w. Przedstawia on świętego z uniesioną do góry prawą ręką, wskazującą na niebo. Apostoł jest ubrany w żółtą szatę przewiązaną sznurem, przez lewe ramię i rękę ma przerzucony płaszcz w białe i czerwone pasy, ma bose stopy. Za nim, między dwoma drzewami, suszy się sieć. W tle widniej zielonkawy krajobraz i błękitne jezioro. Ten wizerunek ukazuje nam św. Jakuba jako prostego człowieka, na życie zarabiającego rybołówstwem.

Św. Jakub zwany Większym (było bowiem wśród apostołów dwóch Jakubów) został powołany przez Jezusa razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4,21-22). Ich ojciec to Zebedeusz. Byli oni rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15,40; Mt 27,56). Ze względu na porywczy charakter obaj byli nazwani „Boanerges” – „Synowie gromu”. Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9,55-56).

Św. Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5,37; Łk 8,51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17,1nn; Mk 9,1; Łk 9,28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26,37). Był także świadkiem drugiego, cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21,2).

Dał świadectwo wierności swojemu Mistrzowi poprzez śmierć męczeńską. Według tradycji oddał życie w Jerozolimie, jako pierwszy z grona Dwunastu. Dzieje Apostolskie wspominają: „W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana…” (Dz 12, 1-2). Jego relikwie od VII w. znajdują się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Św. Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii; ponadto m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.

KS. DARIUSZ OSTAŁOWSKI


 

3 PYTANIA 

ks. Marek Antonowicz – proboszcz par. pw. św. Jakuba Apostoła w Przesmykach

W ostatnich latach zauważa się ożywienie kultu św. Jakuba Apostoła. Czemu można to zawdzięczać?

Impuls do żywszego zainteresowania się kultem św. Jakuba Apostoła dał Ojciec Świety bł. Jan Paweł II. Warto przy tej okazji przypomnieć, że bł. Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób apostoła Jakuba. Było to w 1982 r., z okazji Roku Świętego, oraz w 1989 r. w ramach IV Światowego Dnia Młodzieży. W ubiegłym roku, zwanym Rokiem Jakubowym, był w Santiago także Ojciec Święty Benedykt XVI. Otóż bł. Jan Paweł II w wygłoszonym w Santiago Akcie Europejskim dał wyraz przekonaniu, że na drogach pielgrzymkowych do grobu św. Jakuba integrowała się Europa. Wołał wtedy „… kieruję do ciebie stara Europo, wołanie pełne miłości. Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie…”. W czasie umacniania się więzi między państwami w strukturach Unii Europejskiej to wołanie papieskie odpowiada także ogólnemu pragnieniu wspólnoty, jedności budowanej na tradycji, na fundamencie chrześcijańskim. Nawiasem mówiąc, przed laty, u św. Jakuba w Santiago de Compostela byłem i ja, nie wiedząc zupełnie o tym, że przyjdzie mi pracować w parafii, której patronuje św. Jakub Apostoł. Przesmyki i Piotrowice to jedyne parafie w diecezji siedleckiej pod patronatem tego świętego.

Wspomniał Ksiądz o „Roku Jakubowym”. Kiedy jest on obchodzony?

Pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii trwają już z różnym nasileniem od ponad dziesięciu wieków. Liczba tych pielgrzymek wzrasta w tzw. „Latach Jakubowych”, gdy święto Apostoła Jakuba Starszego – 25 lipca, przypada w niedzielę. Pierwszy Rok Jakubowy obchodzono w 1120 r. za pozwoleniem papieża Kaliksta II. W zeszłym roku obchodzony był 119 taki rok, a następny nastapi za dziesięć lat, w 2021 r. Na czas Roku Jakubowego w katedrze w Santiago de Compostela otwiera się tzw. Drzwi Święte. Nawiedzający grób św. Jakuba mogą zyskać odpust zupełny, spełniając zwykłe warunki i przechodząc przez te drzwi.

W ostatnim czasie prasa podała, że skradziono „Codex Calixtinus” z muzeum katedry w Santiago. Jak wielka jest to strata?

Olbrzymia… Brak księgi zauważono 5 lipca. „Codex Calixtinus” to klejnot literatury XII w., mówiący o zwyczajach i mentalności ludzi średniowiecznej Europy. Dowiadujemy się z tej księgi o kulcie św. Jakuba, szczególnie o przeniesieniu jego relikwii z Jerozolimy do hiszpańskiej Galicji. Poznajemy teksty poetyckie, a także muzyczne ku czci św. Jakuba. Niestety, to przykre i barbarzyńskie wydarzenie kładzie się cieniem na tegoroczne obchody święta św. Jakuba Apostoła Starszego.


Litania do Świętego Jakuba Apostoła

 

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas,

Ojcze, z nieba Boże – zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże

Święta Trójco, Jedyny Boże

Święta Maryjo, Królowo Apostołów – módl się za nami.

Królowo Męczenników

Święty Jakubie Apostole

Synu Zebedeusza

Bracie Świętego Jana Apostoła 

Gotowy na wezwanie Pana

Powołany przez Jezusa na ucznia

Wybrany Apostołem

Opuszczający wszystko dla Jezusa

Synu gromu

Uprzywilejowany przez swego Mistrza

Świadku wskrzeszenia córki Jaira

Urzeczony dwukrotnym połowem ryb

Obecny przy przemienieniu Pańskim

Towarzyszący Jezusowi w Ogrójcu

Świadku męki i śmierci Jezusa

Wierny Chrystusowi do końca

Prześladowany dla Jezusa

Głowo Kościoła Jerozolimskiego

Jaśniejący wiarą i pobożnością

Przyjacielu Chrystusa

Znoszący wzgardę i poniżenie

Doskonały w ubóstwie

Przykładzie gorliwości apostolskiej

Niestrudzony pielgrzymie

Opiekunie wdów i sierot

Pełen miłości bliźniego

Przebaczający swemu zdrajcy i katowi

Pozyskujący go dla Chrystusa

Ścięty mieczem za wiarę

Pierwszy męczenniku wśród apostołów

Wspierający rycerzy w walce z wrogami

Opiekunie pielgrzymów

Dzielny nasz obrońco w walce ze złym duchem

Niezawodny nasz patronie przed Bogiem

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – przepuść nam Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – wysłuchaj nas Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – zmiłuj się nad nami.

K: Módl się za nami Święty Jakubie Apostole,

O: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Wszechmogący, wieczny Boże, który krwią męczeńską Św. Jakuba uświęciłeś pierwsze owoce kapłaństwa Twoich Apostołów, spraw, aby Twój Kościół został wzmocniony jego wyznaniem wiary i zawsze cieszył się Jego wstawiennictwem. Opiekuj się swoim ludem i strzeż go, aby wsparty pomocą Św. Jakuba Apostoła, podobał się Tobie i służył Ci w wolności ducha.

Daj nam, prosimy, abyśmy naśladowali w swoim życiu jego wiarę i czyny oraz byli wierni w wierze i miłości, służąc Ci godnie swoim postępowaniem, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

(xaa)