Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Św. Maksymilian ciągle inspiruje

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jej finał odbył się 29 i 30 marca.

Organizatorami olimpiady jest siedlecka wspólnota franciszkanów konwentualnych, wspierana przez trzy franciszkańskie prowincje polskie (warszawska, krakowska i gdańska), a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, jest przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana - podkreśla Anna Nowak, przewodnicząca komitetu głównego olimpiady.

Jak informuje, olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w całym kraju przystąpiły do niej przeszło 4 tys. uczniów. Co ważne – w konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Nietuzinkowy święty

Do finału w kategorii „gimnazja” przystąpiło 75 gimnazjalistów, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Siedlec 29 marca. 30 marca miało miejsce natomiast spotkanie finałowe uczestników szczebla szkół ponadgimnazjalnych; wzięło w nim udział 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowując się do trzeciego, wieńczącego olimpiadę etapu konkursu, obydwie grupy musiały zapoznać się z „Pismami” cz. II św. M.M. Kolbego, książką o. Jerzego Domańskiego pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe” oraz wybranymi rozdziałami Ewangelii św. Marka.

– Finał olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi – zaznacza A. Nowak. Przyznaje też: – Zarówno finaliści, jak i ich opiekunowie podkreślali nietuzinkowość św. Maksymiliana. Wielokrotnie słyszałam słowa: „Jest On dla młodzież inspiracją do pracy nad sobą”. Wielu uczestników tegorocznej edycji ma nadzieję wziąć udział w kolejnej, przyszłorocznej olimpiadzie – podsumowuje.

Wiedzą najwięcej

W grupie gimnazjalistów laureatami olimpiady zostali: I miejsce – Weronika Wysmyk (Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach); II miejsce – Gabriela Wnukowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy); III miejsce – Dorota Wyszka (Gimnazjum w Rzerzęczycach), IV miejsce – Grzegorz Bilski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Kocku); V miejsce – Joanna Sołtysik (Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie). Zwyciężczyniami konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały ex aequo: Julianna Jankowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie) oraz Florentyna Matejko (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu). Trzecie miejsce zajęła Marta Cabaj (I LO w Siedlcach, czwarte – Barbara Mech (II LO im. Mieszka I w Szczecinie), zaś piąte – Piotr Mazowiecki (VIII LO im. Władysława IV w Warszawie). Dodatkowo W. Wysmyk oraz Florentyna Majek otrzymały nagrodę prezesa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.


MOIM ZDANIEM

o. Zdzisław Beń OFMConv, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach

Zasadniczy owoc tych konkursów to przede wszystkim rosnąca znajomość postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. To święty naszych czasów, wzorzec, który warto starać się ożywiać. Zapoznają się z nim zarówno najmłodsi uczestnicy – uczniowie szkół podstawowych, jak też – w znacznie większym stopniu, w oparciu o pogłębioną lekturę zaleconej w danym roku publikacji – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dwie grupy starszych uczestników dodatkowo zobligowane są do przeczytania konkretnej części Pisma Świętego i wykazania się swoją wiedzą w trakcie finału olimpiady.

Cieszy fakt, że z edycji na edycję przybywa uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Angażują się w nią obecnie prawie wszystkie diecezje w Polsce.

LA