Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Św. Mikołaj odnaleziony

Cenny obraz św. Mikołaja odnalazł na strychu plebanii ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Wiele wskazuje na to, iż może on być pamiątką po drewnianej cerkwi unickiej funkcjonującej w mieście na przełomie XVIII i XIX w.

Wszystko zaczęło się od porządków na strychu plebanii. Znalazłem ten obraz w nieoświetlonym zakamarku. Znajdowała się tam także drewniana skrzynia z czasopismami i książkami o tematyce religijnej, pochodzącymi zarówno z okresu międzywojennego, jak i tuż po wojnie - wyjaśnia ks. A. Kieliszek.

– Obraz był pokryty grubą warstwą kurzu. Delikatnie przetarłem go ściereczką z mikrofibry, zniosłem na dół i przemyłem wodą destylowaną – wyjaśnia proboszcz. Dopiero potem można było przyjrzeć się jego treści. Znalazcę zaintrygował fakt, iż niektóre elementy malowidła okazały się nietypowe dla ikonografii katolickiej.

Święty w stroju wschodnim

– Jest to obraz stary, ale zachowany w bardzo dobrym stanie. Prawdę mówiąc, nie wiedziałem na początku, jakiego świętego przedstawia. Zacząłem czytać literaturę poświęconą radzyńskim świątyniom. Natrafiłem na obszerny artykuł historyk dr Agnieszki Gątarczyk o cerkwi unickiej, zamieszczony w „Radzyńskim Roczku Humanistycznym” – kontynuuje opowieść ks. Kieliszek. To właśnie tam wyczytał, iż w dawnej cerkwi unickiej istniały boczne ołtarze, w których znajdowały się obrazy św. Jerzego i św. Mikołaja. – Jak się przedstawia św. Jerzego? Jako rycerza na koniu. Pomyślałem więc, że być może jest to Mikołaj. ...

MAKO

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł