Św. Rita lubi konkrety
Czym właściwie jest „Ogród św. Rity”, którego Siostra jest założycielką?
To strona internetowa, na której codziennie umieszczamy modlitwy, rozważania, świadectwa. Natchnienie, aby zająć się Ritą i przybliżyć ludziom, przyszło podczas adoracji. Sam Pan Jezus podpowiedział, że warto byłoby zrobić miejsce, gdzie czciciele św. Rity byliby zaopiekowani. Powiedziałam Mu jednak, iż to niemożliwe, abym poszła do matki generalnej i powiedziała, że chcę wziąć na siebie kolejne obowiązki, więc… nie poszłam. Jednak myśl tę, niczym wyrzut sumienia, nosiłam w sercu.
Aż nadeszły zakonne rekolekcje, podczas których ojciec powiedział: trzeba założyć modlitewny ogród św. Rity, ponieważ brakuje duchowej „oferty” dostępnej z każdego miejsca dla jej czcicieli, których z roku na rok przybywa.
Porozmawiałam z rekolekcjonistą, potem z matką generalną i obiecałam, że się tym zajmę. Strona powstała, ale przez kilka miesięcy była pusta, ponieważ nie miałam czym jej zapełnić. W listopadzie 2015 r. siostra odpowiedzialna za powołania zasugerowała, by nagłośnić, iż Rita była augustianką: „Za pięć dni wypada 22 listopada, comiesięczne wspomnienie naszej świętej. Zdążysz?”. Lubię wyzwania, więc powiedziałam, że tak i w tydzień ogarnęłyśmy modlitwy, ulotki, zaproszenia do ogrodu. Zaczęłam wrzucać teksty do medytacji, potem była Koronka adwentowa ze św. Ritą, rozważania wielkopostne, Droga światła. Założyłam też profil na facebooku. Wydawało mi się, że to całkiem bogata oferta, tymczasem tzw. klikalność była marna. Postanowiłam rozmówić się ze św. Ritą, bo z nią trzeba rozmawiać konkretnie: „Słuchaj, ja się tu dwoję i troję, bo wszystko robię w wolnym czasie, nagrywam, wymyślam, a ludzi nie ma. Jak nic z tym nie zrobisz, to zamykamy ogród. Koniec”. Przed 22 maja, czyli wspomnieniem liturgicznym św. Rity, zdecydowałyśmy się zamieścić pierwszą polską nowennę do św. Rity w wersji z 1902 r. ...
Jolanta Krasnowska