Diecezja
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Św. Rita nadal będzie pomagać

Ks. kan. Marek Matusik od 1 września będzie pełnił funkcję dyrektora nowo utworzonego Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej i wikariusza biskupiego ds. życia zakonnego.

Taką informację przekazał kanclerz siedleckiej kurii ks. Jan Babik wiernym licznie zgromadzonym na comiesięcznym nabożeństwie do św. Rity, odprawianym 22 sierpnia w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Borkach.

– Ksiądz biskup przyjął go w ten sposób do grona swoich najbliższych współpracowników, powierzył ważną funkcję bycia odpowiedzialnym za powołanych do szczególnej służby Bożej w Kościele; wziął przy tym pod uwagę odpowiednie przygotowanie ks. dr. Marka Matusika, który ukończył studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziewięć lat był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji siedleckiej – mówił ks. J. Babik.

Od listopada 2007 r. ks. M. Matusik był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Borkach, gdzie od 2009 r., dzięki jego staraniom, zagościły relikwie św. Rity i jej figura. – Przez swój charyzmat przyczynił się do tego, że kult św. Rity tak mocno się tu rozwinął. 22 dnia każdego miesiąca przybywają tu setki osób, nieogarniona jest rzesza tych, co łaczą się z tym miejscem, modląc się z modlitwewników, które przygotowali ks. M. Matusik wspólnie z ks. Zbigniewem Sobolewskim – kontynuował ks. J. Babik.

W imieniu czcicieli świętej z Cascii dziękował księdzu proboszczowi za dzieło, którego dokonał w Borkach, za jego życzliwość, uśmiech, wielkie serce, którym obdarzał wszystkich, którzy przybywali na comiesięczne nabożeństwa, co niedzielę czy nawet w dni powszednie, by się tu modlić, powierzać św. Ricie swoje problemy. – Choć smucimy się, że ks. Marek odchodzi z tego miejsca, to jednocześnie w naszych kapłańskich sercach jest wielka radość, że to właśnie ksiądz będzie zajmował się naszą formacją – zakończył ks. J. Babik.

Z kolei gospodarz miejsca – ks. M. Matusik dziękował wszystkim parafianom i pielgrzymom – czcicielom św. Rity za liczną obecność na comiesięcznych nabożeństwach i zapraszał na kolejne, które odbywać się będą, jak dotąd, 22 każdego miesiąca, od 16.30. Wyrażał wdzięczność również kapłanom, którzy każdego miesiąca licznie tu przybywali, spowiadali, sprawowali Msze św. – Św. Rita nadal będzie stąd pomagać i wypraszać wiele łask, bo wybrała to miejsce – zapewniał ks. M. Matusik.

Anna Wasak