Kościół
Źródło: GU
Źródło: GU

Św. Stanisław – nasz rodak i patron

Św. Stanisław, obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, jest głównym patronem Polski. To także niestrudzony Przyjaciel z Nieba wszystkich tych, którym na sercu leży odnowa moralna i religijna narodu polskiego i którzy bezwarunkowo poświęcają się jej szerzeniu.

W tym tygodniu przeżywamy uroczystość patrona Polski – św. Stanisława, do którego wierni z całej Ojczyzny zwracają się słowami: „Święty Stanisławie Biskupie i Męczenniku, módl się za nami, abyśmy się stawali świadkami wiary i Polskości.” W sposób szczególny do swego patrona modlą się jednak wierni z tych parafii, nad którymi św. Stanisław sprawuje szczególną opiekę. W naszej diecezji wezwanie polskiego patrona nosi osiem kościołów: w Czerwonce Liwskiej, Komarnie, Ostrówkach, Rossoszy, Serokomli, Siedlcach, Wereszczynie i Zbuczynie.

Biskup i męczennik

Jak wskazują źródła, Stanisław ze Szczepanowa (koło Bochni) był jedynym synem Wielisława i Bogny. Przyszedł na świat po trzydziestu latach małżeństwa, nic więc dziwnego, że szczęśliwi i wdzięczni Opatrzności rodzice postanowili poświęcić syna Bogu. Młody Stanisław, już jako bardzo starannie wykształcony kapłan, szybko znalazł uznanie zarówno w oczach wiernych, jak i hierarchii kościelnej. ...

GU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł