Diecezja
Arch. Parafii św. Zygmunta w Łosicach
Arch. Parafii św. Zygmunta w Łosicach

Świadczą, że Pan jest dobry

Przeszli szkołę modlitwy, mają za sobą spotkania w siedleckiej Szkole Nowej Ewangelizacji oraz warsztaty we wspólnocie Odnowa w Duchu Świętym. Tak ubogaceni posługują w parafii św. Zygmunta Króla.

Celem wspólnoty „Tchnienie Ducha” jest pogłębienie relacji z Bogiem oraz rozwój osobistej modlitwy. Członkowie grupy zapraszają na organizowane przez siebie spotkania w kawiarence parafialnej, a także konferencje, adoracje Najświętszego Sakramentu oraz wieczory uwielbienia w kościele. Pragnienie zawiązania wspólnoty zrodziło się w sercu kilku osób czujących pragnienie stałego formowania się i pogłębienia swojej wiary. Proboszcz parafii ks. kan. Sławomir Kapitan dał zielone światło i pobłogosławił na szukanie formy duchowości odpowiadającej ich potrzebom.

Oddelegował też kapłana do duchowej opieki nad nimi. – Ksiądz jest obecny w życiu tej ukształtowanej oddolnie wspólnoty, jednak jego rolą nie jest jej moderowanie, jak to ma miejsce w przypadku np. kół Żywego Różańca. Członkowie tej wspólnoty, wychodząc z różnymi inicjatywami, zgłaszają je proboszczowi. Zazwyczaj otrzymują akceptację i błogosławieństwo, a jeżeli jest taka potrzeba, także pomoc finansową przy organizacji wydarzeń z udziałem zaproszonych gości. Kapłan pełni posługę sakramentalną, zawsze uczestniczy w wieczorach uwielbienia, podczas których wystawiany jest Najświętszy Sakrament, i otwarty jest na dialog z tą nową wspólnotą – stwierdza ks. S. Kapitan.

 

Są owoce

Spotkania, które mają charakter otwarty, odbywają się w każdy wtorek, o 19.00, w kawiarence parafialnej. W programie jest rozważanie słowa Bożego, uwielbienie oraz część formacyjna. W bieżącym roku formacyjnym zgłębiana jest tematyka charyzmatów. – W 2023 r. przeszliśmy przez szkołę modlitwy w systemie on-line. Przewodził jej ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Często korzystamy także z kursów SNE w różnych miastach naszego regionu, ponadto uczestniczymy w warsztatach organizowanych przez Odnowę w Duchu Świętym. Formacja duchowa pozwoliła nam na współorganizowanie – wraz z pallotyńską SNE – kursu Maria Magdalena, daje nam też siłę w posługiwaniu we własnej parafii – wyjaśnia liderka wspólnoty „Tchnienie Ducha” Aneta Stachowicz.

Ważnym elementem posługi wspólnoty są organizowane regularnie od dwóch lat wieczory uwielbienia. – Zapraszamy na nie kapłanów, którzy przygotowują konferencję i modlą się z uczestnikami tych spotkań. Gościliśmy m.in. śp. ks. Jerzego Janowskiego – egzorcystę diecezji siedleckiej, ks. dr. Mateusza Czubaka – kapelana Zakładu Karnego w Siedlcach, ks. Andrzeja Witerskiego – koordynatora Odnowy w Duchu Świętym diecezji drohiczyńskiej czy orionistę ks. Pawła Rozbickiego z Apostolskiego Ruchu Wiary – mówi A. Stachowicz. To właśnie po wieczorach uwielbienia uczestnicy dzielą się tym, co dokonało się w ich życiu wewnętrznym, i dają świadectwa przemiany serc.

 

Uwielbiać Boga

Wieczorne spotkania w kościele św. Zygmunta Króla organizowane przez „Tchnienie Ducha” sprzyjają wyśpiewywaniu chwały Bogu Ojcu przez obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie pod natchnieniem Ducha Świętego, którego istota jest związana z hebrajskim terminem „ruah oznaczającym „tchnienie”, „wiatr”, „powietrze”. Posługa wspólnoty „Tchnienie Ducha” polega na wielbieniu Pana śpiewem, modlitwie oraz poznawaniu Jego miłości w słowie Bożym.

Ważne dla formacji duchowej jest rozważanie tekstów Pisma Świętego. – Poświęcamy mu znaczną część naszych cotygodniowych spotkań. Chcielibyśmy pomóc ludziom w ubogacaniu się wewnętrznym, napełnianiu Duchem Świętym, podnoszeniu, dlatego nie zamykamy się w swoim gronie. Zapraszamy parafian, m.in. na adorację Najświętszego Sakramentu, która ma miejsce w naszym parafialnym kościele z udziałem członków wspólnoty, a także na konferencje wygłaszane podczas wieczorów chwały przez naszych gości – mówi należąca do grupy Agata Żych.

Pragnienie uwielbiania Boga – nie tylko w trakcie organizowanych spotkań, ale i w codziennym życiu, oddawanie Mu chwały w radościach, trudach i troskach oraz świadczenie o tym, że Pan jest dobry, staje się udziałem coraz większej liczby osób. Łosicka wspólnota rozwija się. Aktualnie tworzy ją kilkanaście osób w różnym wieku, kobiety i mężczyźni. – Mamy w swoim gronie seniorów, ale i bardzo młode osoby. Myślę, że każdy z nas może zaświadczyć o działaniu Ducha Świętego – podkreśla A. Żych.

Każdy może uwielbiać Boga dzięki łasce Ducha Świętego, który działa w Kościele i rozlewa swoje dary w obfitości. Jest obecny we wspólnotach wierzących, które Go wzywają i zapraszają do życia pośród codzienności. Papież Paweł VI w 1973 r. wypowiedział się na temat takich grup w sposób następujący: „Tchnienie Ducha przyszło obudzić w Kościele uśpione energie, wydobyć ukryte charyzmaty, by rozlać ten zmysł życia i radości, który sprawia, że w każdej epoce historii na nowo wytryska młodość i aktualność Kościoła”.

Joanna Szubstarska