Diecezja
Źródło: WA
Źródło: WA

Świadectwo

Gościem miejskich obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II był o. Leon Knabit OSB. Wizyta Honorowego Obywatela Miasta Siedlce podyktowana została m.in. promocją jego najnowszej książki pt. „Ulubiony bilbord Papieża”.

Siedleckie uroczystości z racji rocznicy beatyfikacji Papieża Polaka, 1 maja, zainaugurowała Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Stanisława BM, której przewodniczył ks. prałat Kazimierz Niemirka.

Nic nad Boga

Kazanie wygłoszone przez o. Knabita stało się refleksją nad sensem słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II o tym, że człowiek jest drogą Kościoła! I że nie można zrozumieć go bez Chrystusa… – Kościół to nie tylko instytucja zewnętrzna ze swoimi zaletami i brakami, ale Jezus żyjący w nas, członkach Kościoła, którzy jesteśmy jego drogą – przypomniał. O. Leon poznał papieża osobiście. Ostatni list otrzymał od Ojca Świętego dwa miesiące przed jego śmiercią – w lutym 2005 r. Z wiernymi uczestniczącymi w Eucharystii podzielił się świadectwem życia Jana Pawła II podporządkowanego prawdzie: nic nad Boga. – Bóg był na pierwszym planie – podkreślał zakonnik z zaznaczeniem, że spośród wielu myśli i idei, jakie papież nam zostawił, przebija prawda, iż wiara w Boga musi przekładać się na relacje do człowieka.

Podziękowanie

Kontynuacją obchodów rocznicy beatyfikacji było spotkanie przy pomniku Jana Pawła II. Zgromadzonych przedstawicieli duchowieństwa, władz i mieszkańców powitał Grzegorz Orzełowski, naczelnik gabinetu prezydenta. Dziękując o. Leonowi za słowo „przeprowadzające przez życie i homilie Ojca Świętego”, prezydent Wojciech Kudelski przypomniał apel papieża, byśmy nie bali się świadczyć o Bogu w codzienności i byli ludźmi sumienia.

Po południowej modlitwie Anioł Pański, którą poprowadził ks. prałat Niemirka, delegacje władz na czele m.in. z posłem Krzysztofem Tchórzewskim, prezydentem W. Kudelskim i wicestarostą siedleckim Józefą Rychlik złożyli wieńce pod pomnikiem. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie – uznanej za ulubioną przez Papieża Polaka – „Barki”.

Czas ucieka…

W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury – miejscu siedleckiej promocji książki pt. „Ulubiony bilbord Papieża” – na jej autora – o. Leona oczekiwali i starsi, i młodzi. Benedyktyn słynie z otwartości oraz poczucia humoru zjednujących mu sympatię otoczenia. Honorowego gościa powitał Andrzej Ilczuk, dziennikarz Katolickiego Radia Podlasie. Jemu też przypadł w udziale zaszczyt odpytania zakonnika na okoliczność nowego wydawnictwa. Z okraszanego dowcipami wystąpienia dowiedzieliśmy się m.in., że inspiracją do tytułu był widniejący na kościelnym zegarze napis: „Czas ucieka, wieczność czeka”, zauważalny z okna domu rodzinnego młodego Wojtyły. Umieszczone zaś w rozsianych po książce ramkach małe bilbordy mają pomóc – zwłaszcza młodemu – czytelnikowi odnaleźć życiowy drogowskaz. O. Knabit przypomniał, że potwierdzeniem prawdy „bez Boga ani do proga” jest papieskie przesłanie, iż „przed modlitwą wszystko musi ustąpić na dalszy plan”. – Wówczas da sobie ona radę z najbardziej zapracowanym dniem – podkreślił, dodając: – Tylko modlitwa jest bronią Kościoła.

Pamiętamy!

Na zakończenie autorskiego spotkania prezydent miasta podziękował o. Leonowi za obecność pośród siedlczan i wierną pamięć o rodzinnym mieście, a Jadwiga Madziar, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wraz z zastępcą Eugeniuszem Kasjanowiczem podarowała drogiemu gościowi grafikę przedstawiającą zabytkową książnicę. Benedyktyn złożył wszystkim serdeczne życzenia, po czym przystąpił do rozdawania autografów. Mimo długiej kolejki każdy mógł liczyć na dobre słowo, uśmiech i serdeczny uścisk ręki.

O. Leon Knabit, człowiek, który poznał papieża, a dziś zaświadcza o jego świętości, zostawił nas z przesłaniem, że jest ona dostępna dla każdego. Wystarczy odnaleźć właściwy drogowskaz… Swój ulubiony bilbord.

Agnieszka Warecka