Diecezja
Źródło: IZU
Źródło: IZU

Świadkowie Bożej miłości

Przyjęcie powołania jest akceptacją woli Boga wobec nas. Każdy z powołanych chce być podobnym do Jezusa, Bożego Syna, który przyszedł na ziemię, aby wypełnić wolę Ojca - powiedział bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. inaugurującej nowy roku akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej.

Eucharystię koncelebrowali: bp Grzegorz Suchodolski, przedstawiciel władz Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Marcin Falkowski, moderatorzy z zaprzyjaźnionych seminariów duchownych, a także księża dziekani i proboszczowie. W homilii bp K. Gurda, nawiązując do wspominanego w liturgii bł. o. Honorata Koźmińskiego, wskazał, że diecezja siedlecka ma w swej historii wiele pozytywnych wzorców. - Obok niego mamy bł. Ignacego Kłopotowskiego, sługę Bożego bp. Adolfa Szelążka i sługę Bożego bp. Ignacego Świrskiego. Wspominamy ich dzisiaj, aby pokazać i przypomnieć naszym studentom tych, którzy wybrali drogę powołania kapłańskiego.

Tą drogą szli i ta droga przyniosła im szczęście, radość i doprowadziła ich do szczęśliwego życia wiecznego. Wspominamy ich, aby pokazać, że droga tych, którzy dzisiaj rozpoczynają swoje przygotowanie do posługi kapłańskiej w naszym seminarium, jak i tych, którzy te przygotowanie kończą, została przed nimi otwarta, przetarta. Mamy piękne wzorce realizacji kapłańskiej posługi. Możemy się cieszyć nie tylko tymi, którzy kiedyś zaznaczyli dobry ślad na podlaskiej ziemi i przeszli już do szczęśliwego życia wiecznego, ale także tymi, którzy dzisiaj z wielkim zaangażowaniem trudzą się, aby człowiek mógł poznać Boga i osiągnąć zbawienie – zaznaczył biskup. I podkreślił: – Dziękujemy Panu Bogu za wszystkich, którzy kiedyś i dzisiaj pozytywnie odpowiedzieli na Boże wezwanie i są świadkami Jego miłości do człowieka.

Bp K. Gurda wskazał, że istotą kapłańskiego powołania jest okazywanie miłości, jaką Bóg okazał człowiekowi w Jego Synu – Jezusie Chrystusie. – Przyjęcie powołania jest akceptacją woli Boga wobec nas. Każdy z powołanych chce być podobnym do Jezusa, Bożego Syna, który przyszedł na ziemię, aby wypełnić wolę Ojca. Każdy, kto jest powołany przez Jezusa, idzie, aby włączyć się w wypełnienie woli Ojca Niebieskiego, tak jak On sam to uczynił. W wypełnieniu woli Ojca Niebieskiego zawarta jest tajemnica każdego powołania, a szczególnie powołania kapłańskiego – zaznaczył biskup.

 

Upodobniać się do Tego, który powołuje

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego, jak podkreślił bp K. Gurda, jest momentem, aby dziękować Panu Bogu za tych, którzy dali pozytywną odpowiedź na wezwanie Jezusa Chrystusa, którzy pokonali obawy o zachowanie swej wolności. – Jednocześnie ten, który jest powołany do kapłaństwa, może doświadczać swej niegodności i grzeszności. Każdy powoływany doświadcza podobnego stanu swojego serca. Dlatego winien z zaufaniem stanąć w prawdzie wobec Jezusa, który nie przyszedł powołać sprawiedliwych, ale grzeszników. I musi pamiętać, że Ten, który go powołuje, pragnie, aby wszedł na drogę nawrócenia i świętości. Wszak naszym uświęceniem jest Bóg. Nikomu na drodze nawrócenia i świętości nie zabraknie Jego łaski – akcentował biskup. Zaufanie, jakim Jezus nas obdarza i zapewnia o swojej stałej obecności, nadaje naszemu życiu sens. – On oczyszcza nas z grzechów i wprowadza na drogę świętości. Z Jego pomocą chcemy wypełnić wolę Ojca Niebieskiego. On pragnie wieść nas jako głosicieli Jego Ewangelii. On pragnie nas posyłać tam, gdzie sam pragnie przyjść. Przez powołanie do kapłaństwa zostajemy wpisani w ofiarę Jezusa Chrystusa, jaką złożył Ojcu ze swojego życia – zaznaczył bp K. Gurda. Przypomniał o zadaniach, które stoją przed klerykami, czyli stawianiu pierwszych kroków na drodze swojego upodobnienia do Tego, który ich wezwał, powołał, do Jezusa Chrystusa. By, tak jak On, wypełnić wolę Ojca Niebieskiego, by uczestniczyć w dziele zbawienia człowieka.

– Ten, kto zatracił się w Bogu, jest zdolny stracić swe życia także dla człowieka, do którego go Jezus posyła. Nie będzie zważał na trudności, nie będzie zważał na prześladowania, o których Jezus mówi w odczytanej Ewangelii, ale będzie wiernym świadkiem Bożej miłości. Będzie uczestniczył w dziele uświęcenia człowieka – podsumował bp K. Gurda.

 

Przygotować przyszłych kapłanów

Główna część uroczystości odbyła się na auli seminaryjnej. Po wejściu orszaku i odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłych gości przywitał rektor WSD ks. dr Mariusz Świder. W wystąpieniu zwrócił uwagę, że wraz z początkiem roku akademickiego w seminarium zaczęto wdrażać zalecenia nowego dokumentu określającego na nowo zasady formacji kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa. – Ma on na celu lepiej przygotować przyszłych kapłanów do pracy duszpasterskiej w nowej, bardzo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, stawiającej wciąż nowe wymagania wobec Kościoła – podkreślił rektor. – Niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy, warto pamiętać o tym, że każdy z nas powinien mieć w sobie nieustanną świadomość celu, do którego dąży: i tego ostatecznego, i tym bardziej celów doczesnych, płynących z naszych zobowiązań czy realizacji naszego powołania. Staramy się o tym nie zapominać w naszej uczelni. Przede wszystkim dlatego, że przyszli księża pomagają ludziom odnajdywać drogę do celu ostatecznego życia każdego człowieka, czyli do Pana Boga. Pierwszy cel to poznanie Go tutaj po to, żeby nieść go ludziom – zaznaczył ks. M. Świder, podkreślając, że inauguracja roku akademickiego w siedleckim seminarium odbywa się już po raz 203.

Ważnym momentem wydarzenia była immatrykulacja nowych kleryków. Pierwszy rok propedeutyczny w siedleckim seminarium rozpoczęło czterech alumnów. – Mam nadzieję, że także i w tym roku uda nam się przeprowadzić wszystkie zamierzenia, które są wpisane na stałe w życie seminarium, i te, które na ten rok zaplanowaliśmy, troszcząc się o wielopłaszczyznową formację naszych alumnów: począwszy od formacji ludzkiej, wspólnotowej, duchowej, intelektualnej, duszpasterskiej i misyjnej, by czuli się posłani i byli ubogaceni Bożą łaską, by tę łaskę zaczerpnęli w trakcie formacji – zaznaczył rektor. Przypomniał, że seminarium jest afiliowane do Akademii Katolickiej w Warszawie, dzięki czemu może realizować program jednolitych studiów magisterskich na kierunku teologia.

 

W podziękowaniu za 40 lat pracy

Tradycyjnie już podczas inauguracji wręczono nagrodę kapituły kolegiackiej janowskiej dla autora najlepszej pracy magisterskiej napisanej i obronionej w minionym roku akademickim. Wyróżnienie otrzymał ks. Jakub Wąsowski. W imieniu kapituły nagrodę wręczył ks. prał. Roman Wiszniewski. Seminarium zawdzięcza kapitule także fakt, że co rok jednemu z kleryków opłaca czesne za cały rok.

Następnie wykład inauguracyjny „Biblijne podstawy wiary w boskość Jezusa z Nazaretu” wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Krawczyk – wykładowca Pisma Świętego w WSD Siedlce, były rektor. Od społeczności uczelni w ramach uczczenia 40 lat pracy naukowej ks. R. Krawczyk otrzymał pamiątkowe tableau zawierające zdjęcia i życzenia.

Po wystąpieniach gości głos zabrał bp K. Gurda, który podziękował byłemu rektorowi seminarium – ks. kan. dr Piotrowi Paćkowskiemu, i życzył dobrej posługi nowemu rektorowi – ks. M. Świdrowi. Po zaśpiewaniu radosnego „Gaudeamus igitur” i wyjściu orszaku akademickiego z auli, uczestnicy inauguracji zebrali się w refektarzu przy wspólnym stole.

HAH